ZUS to organ odpowiedzialny za organizację i wypłacanie wielu różnorodnych form pomocy socjalnej. Ze wsparcia finansowego oferowanego przez tę instytucję korzystają miliony Polaków, a pomoc przybiera różnorodną formę i wysokość.
Czytaj także: Emerytura w wieku 50 lat? ZUS reaguje
ZUS jest odpowiedzialny m.in. za wypłacanie rent i emerytur. Ponadto z kont tej organizacji do osób potrzebujących przesyłane są środki w ramach świadczenia rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, mającego na celu pomoc finansową w prowadzeniu terapii. ZUS wypłaca także rentę socjalną, a więc świadczenie dla osób nie mających prawa do renty czy emerytury, a jednocześnie niezdolnych do pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: ZUS ostrzega. Chodzi o 800+
ZUS jest także odpowiedzialny za wypłacanie środków w ramach programu "Rodzina 800 Plus". To świadczenie przysługujące rodzicom lub opiekunom każdego dziecka w wieku poniżej 18 lat. Kwota tego comiesięcznego świadczenia to 800 złotych.
Dodatek do 550 złotych. ZUS wypłaci go każdemu, kto spełni warunki
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje także dodatek w wysokości 550 złotych. Jest on przyznawany bez względu na wiek. Świadczenie wypłacane jest sierotom - pieniądze mają pozwolić na pokrycie podstawowych potrzeb, związanych ze zdrowiem, nauką, żywnością czy odzieżą.
By uzyskać ten dodatek, wystarczy jedynie złożenie kompletnego wniosku do ZUS. Wnioskodawca musi w nim zawrzeć kompletne informacje dotyczące sieroty. Mowa tutaj o jej danych personalnych, a także zmarłych rodzicach. Konieczne jest także zawarcie innych posiadanych informacji o tej osobie. We wniosku muszą się znaleźć:
- wniosek ERRD o dodatek dla sieroty zupełnej;
- dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców lub dokument potwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.
Te dokumenty należy złożyć osobiście lub przez osobę upoważnioną w dowolnej jednostce ZUS lub też pocztowo. Wniosek rozpoznaje organ rentowy właściwy dla miejsca zamieszkania. Decyzja o przyznaniu wniosku jest wydawana w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Czytaj także: Seniorzy muszą uważać. Mogą stracić część emerytury
Wysokość dodatku to obecnie 553,30 złotych miesięcznie. Przed marcową waloryzacją było to 481,97 złotych.