Jeżeli ogrzewasz swój dom gazem, możesz cały czas ubiegać się o zwrot podatku VAT za wykorzystanie tego typu paliwa. Wszystko dzięki Ministerstwu Klimatu i Środowiska, które wciąż dopłaca użytkownikom gazu do rachunków. To na jego stronach możecie znaleźć dokładny opis programu i jego warunków.
Jak uzyskać dopłatę do rachunków za gaz?
Przede wszystkim o zwrot podatku VAT mogą się ubiegać osoby, które ogrzewają dom gazem, mają na wyposażeniu kocioł lub bojler gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy albo też kominek gazowy zasilany tego typu paliwami. Drugi warunek, to udokumentowanie wydatków i złożenie wniosku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co bardzo ważne, nasz dom musi być objęty audytem energetycznym, a źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To warunek konieczny, by móc zyskać dopłatę do ekologicznego źródła ogrzewania. Jest jeszcze jeden haczyk, czyli kryterium dochodowe.
By dostać zwrot środków wydanych na ogrzewanie gazem, nasze miesięczne dochody nie mogą przekraczać 2100 złotych (jeśli prowadzisz samodzielnie gospodarstwo domowe) oraz 1500 złotych na osobę jeśli gospodarstwo zamieszkuje więcej domowników. Dochody trzeba we wniosku właściwie udokumentować.
Jeśli złożyliście wniosek do 29 lutego 2024 roku, możecie starać się o zwrot podatku VAT za paliwo zakupione w 2023 roku. Od 1 marca wnioski można składać tylko na refundację zakupu gazu w obecnym roku kalendarzowym. Co ważne, faktury za zakup gazu muszą być opłacone, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwróci nam część środków.
Wnioski można składać osobiście lub listownie w formie papierowej, a także przez aplikację mObywatel i platformę usług elektronicznych ePUAP. Wzór wniosku o refundację VAT na paliwo znajduje się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.