W kontekście rozliczeń głos zabrało Ministerstwo Finansów. Zaznaczono, że obecny rok jest wyjątkowy w zakresie zeznań podatkowych. "Od 1 stycznia 2022 r. weszły duże zmiany, kilka miesięcy później w lipcu dokonano kolejnych korekt, które zostały podzielone na dwa etapy: zlikwidowano tzw. ulgę dla klasy średniej i przesunięcie w czasie części zaliczek, a w zamian obniżono z 17 proc. do 12 proc. pierwszą stawkę na skali podatkowej" - podkreślono.
Druga część reformy, która weszła od 1 stycznia 2023 r. jest bardzo istotna dla osób, które mają dochody z umowy zlecenia, lub uzyskują dochód z kilku źródeł. Zleceniobiorcy otrzymali bowiem z początkiem tego roku prawo rozliczania już na etapie zaliczek miesięcznych kwoty wolnej. Od tego roku podatnik może także swobodniej dysponować miesięczną kwotą wolną i może podzielić ją maksymalnie na trzech płatników - przypomniano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnie zauważono, że tradycyjnie część podatników będzie musiała dopłacić podatek, a część dostanie zwrot. "Widocznym efektem reformy będzie mniejsza liczba osób, która w tym roku będzie musiała dopłacić podatek. Z dopłatą może się liczyć 1,2 mln podatników. Oczywiście liczba ta może być jeszcze mniejsza, jeśli przy rozliczaniu skorzystają przykładowo ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub też z odliczeń od dochodu, czy podatku. Dla porównania w ostatnich latach dopłaty dotyczyły około 2 mln osób (zeznanie PIT-37). Warto przy tej okazji wspomnieć, jak duże znaczenie dla rozliczenia rocznego miały ubiegłoroczne lipcowe zmiany" - spostrzegło MF.
Jednocześnie wyjaśniono, że zwroty podatku to efekt:
- obniżenia z 17 proc. do 12 proc. pierwszej stawki na skali podatkowej (w zaliczkach stawka ta była stosowania od lipca 2022 r., a w rozliczeniu za 2022 r. – za cały rok),
- braku możliwości stosowania kwoty zmniejszającej podatek w zaliczkach pobieranych w 2022 r. od przychodów z umowy zlecenia,
- korzystania z ulg podatkowych, np. ulgi na dzieci, darowizn, ulgi na termomodernizację,
- korzystania z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków i preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci.
Problemy z platformą Twój e-PIT
Rozliczeń można dokonywać za pośrednictwem internetu. W tym celu funkcjonuje platforma Twój e-PIT. Niestety, na starcie pojawiły się spore problemy z tym rozwiązaniem.
Wielu użytkowników nie może się zalogować. Przy próbach uzyskania dostępu do konta pojawia się błąd. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość...
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.