Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu zanotowano niewielki wzrost bezrobocia w naszym kraju. Wyniósł on zaledwie 0,1 proc. i nie doprowadził do sytuacji, w której mamy do czynienia z nadwyżką specjalistów w którejkolwiek z profesji. Jak donosi portal Strefa Biznesu, nadal występują za to obszary, gdzie występują braki pracowników.
Z raportu "Barometr Zawodów" wynika, że w dalszym ciągu odnotowuje się braki w 29 zawodach. Aż w 8 z nich niedobory utrzymują się nieprzerwanie od 2016 roku. Na rynku brakuje cieślów i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorów obrabiarek skrawających, pielęgniarek, położnych, samodzielnych księgowych oraz spawaczy.
Część z pracodawców sygnalizuje, że ma problemy ze znalezieniem pracownika nawet przez kilka miesięcy. Chętnych brakuje nawet mimo oferowanych wysokich zarobków. Jeden z pracodawców jest gotowy zapłacić dekarzowi na początek pensje w wysokości 6 tys. zł, zapewniając, że po zakończeniu okresu próbnego wynagrodzenie wzrośnie. Niestety chętnych brak. Nikt nie skusił się też na próbę przyuczenia do zawodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chętnych brak także w przypadku ogłoszenia, w którym wynagrodzenie rozpoczyna się od 10 tys. zł. Pracodawca szuka osoby posiadającej umiejętności montażu i remontu wszystkich pokryć dachowych.
Potrzebne są pilne działania — pracodawcy apelują
Wielu właścicieli firm z obawą patrzy na obecną sytuację na rynku pracy, z jeszcze większym niepokojem myśląc o przyszłości. Zdaniem pracodawców rząd powinien zacząć jak najszybciej działać, żeby luki na rynku pracy, jak najszybciej załatać. Jednym z działań, jest dostosowanie szkolnictwa branżowego do wymogów rynku pracy.
Potrzebne jest także wprowadzenie spójnej polityki migracyjnej. "Nieuniknione jest otwarcie się na inne kraje i kierunki" - wskazują pracodawcy w liście skierowanym do polskiego rządu. Wskazują, że prognozy jasno wskazują, że polscy pracownicy nie wypełnią luk, które już powstały, ani tych, które powstaną w przyszłości.
Bezpieczeństwo jest wartością nienegocjowalną – da się ją jednak pogodzić z kontrolowanym, koniecznym otwarciem na tych cudzoziemców, którzy swoją pracą przyczyniają się do tworzenia wspólnego bogactwa – napisali pracodawcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.