Jak poinformował "Business Insider Polska", resort cyfryzacji, w 2023 r. w Polsce ważność traci 2 mln 120 tys. 500 dowodów osobistych. To oznacza, że przynajmniej jeden na 19 Polaków w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie musiał zainteresować się wymiana "plastiku".
Sporą grupę stanowią na przykład Polacy urodzeni w 1995 roku. Dlaczego? Otóż swoje pierwsze dowody osobiste odebrali w 2013 roku, gdy ukończyli 18 lat. A to oznacza, że po 10 latach tracą one ważność i należy je odnowić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli tego nie zrobią, mogą grozić im surowe konsekwencje. Właścicielowi nieważnego dowodu osobistego grozi kara grzywny, która wynosi maksymalnie 5000 złotych. Jeżeli obywatel uchyla się od obowiązku wyrobienia ważnego dowodu osobistego, może zostać ukarany karą ograniczenia wolności.
Jak wymienić dowód na nowy?
Od kilku lat wniosek o dowód osobisty można składać w dowolnym urzędzie miasta i gminy w Polsce. Za wymianę dowodu osobistego nic nie płacimy.
Jeśli chcesz wymienić dowód, musisz przygotować aktualną fotografię do dowodu i dotychczas posiadany dowód. Jeśli składasz wniosek, bo utraciłeś poprzedni dowód, musisz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość - np. paszport.
Ile trzeba czekać? Maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach –poinformuje cię o tym urzędnik.
Warto przypomnieć, że nie wszyscy muszą wymieniać dowody. Ci, którzy w 2007 roku mieli skończone 65 rok życia, są zwolnieni z tego obowiązku. Oni uzyskali dowód na czas nieokreślony. Oczywiście mogą to zrobić - np. gdy uznają, że ich zdjęcie jest już po prostu stare.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.