Na jakiej działce można postawić dom?
Rozważanie na temat zakupu działki pod budowę domu powinno rozpocząć się od zdobycia informacji dotyczących samej działki. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania stawia gmina i zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się, co można, a czego nie wolno wybudować na danej powierzchni.
Jak sprawdzić co można wybudować na działce?
Plan zagospodarowania przestrzennego zawiera także informacje o dozwolonej wysokości budynku, jaką część działki można zabudować a ile trzeba przeznaczyć na roślinność, jaka ma być odległość domu od ulicy, a niekiedy również wskazuje kolor oraz kształt dachu.
Przeczytaj także: Program Dobry Start — jak złożyć wniosek o 300+?
W sytuacji, gdy dla danego terenu nie został jeszcze przygotowany plan zagospodarowania, niezbędne jest wystąpienie z prośbą o warunki zabudowy. Może o nie wnioskować każdy, a nie tylko posiadacz działki. Duży wpływ na wytyczne ma lokalna zabudowa, czyli sąsiedzkie domy i budynki. Po otrzymaniu tych informacji będzie wiadomo, co można budować.
Działka 1000m2 – jaki dom?
W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i w warunkach zabudowy zostają określone minimalne wymiary nowo powstających i istniejących już działek. Wytyczne te są podobne dla większości z nich, mogą się ewentualnie różnić pod względem lokalizacji terenu.
Przeczytaj także: Dom na zgłoszenie – co to jest? Warunki, przepisy i koszt
Na miejskich terenach najczęściej znajdują się działki o mniejszej powierzchni, ponieważ są to rejony mocno zabudowane. W takiej lokalizacji pojawiają się działki o metrażu 300m2 – 1000m2.
Na terenach wiejskich działki zazwyczaj są większe – w granicach 1000m2 – 3000m2. Jeżeli na danej działce może być jedynie zabudowa zagrodowa, to wielkość działki została wyznaczona na minimum 5000m2. Działka budowlana pod miastem ma powierzchnię 1000m2 – 1500m2.
Przeczytaj także: Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Gminy określają też niekiedy minimalną szerokość działki i na większości terenów wynosi ona 16 metrów. Jeśli mamy do czynienia z węższa działką, to należy się zapoznać z przepisami specjalnymi i poznać zasady wystąpienia o odstępstwo od warunków technicznych, które określają budowę obiektu i jego usytuowanie.
Przeczytaj także: Jak wypełnić PIT-28 za wynajem mieszkania?
Przed dokonaniem wyboru projektu budynku dobrze jest sięgnąć po opinię projektanta. Po dokonaniu analizy będzie on w stanie powiedzieć, czy wybrany projekt będzie możliwy do realizacji na wybranym przez nas terenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.