Na liście "Forbesa" z 2021 roku znajduje się rekordowa liczba 2755 bogaczy. Rozwój nowych technologii sprawia, że średnio co 17 godzin na świecie przybywa nowego miliardera. Portal money.co.uk postanowił przeanalizować te wyniki pod kątem wieku i miejsca zamieszkania. Które miasto jest "rajem" dla młodych miliarderów?
Najlepsze miasta dla młodych miliarderów. Którą lokalizację wybrać?
Okazuje się, że na pięciu kontynentach tylko 18 krajów jest domem dla miliarderów w wieku poniżej 40 lat. Łącznie na świecie jest tylko 89 biznesmenów, którzy w tak młodym wieku dorobili się ogromnych sum na kontach. W ostatnim okresie nowymi, młodymi przedsiębiorcami mogą pochwalić się Londyn i Hongkong. Jeszcze trzy lata temu w tych miastach nie było żadnego miliardera poniżej 40. roku życia. Teraz w Londynie i Hongkongu żyje po pięciu miliarderów w młodym wieku.
Imponować może jednak amerykańskie San Francisco. Tam bowiem mieszka aż 13 miliarderów w wieku poniżej 40 lat. To rekordowa liczba. Rozwija się też kalifornijskie Palo Alto, gdzie od 2018 roku przybyło 4 młodych miliarderów.
W Palo Alto mieszka chociażby Mark Zuckerberg - współzałożyciel i właściciel Facebooka, którego majątek jest szacowany na ok. 100 mld dolarów.
Mark Zuckerberg ma 37 lat, podobnie jak Dustin Moskovitz. Drugi z współzałożycieli Facebooka, który zamieszkuje San Francisco, ma obecnie majątek wart ponad 22 mld dolarów. Jego bogactwo to głównie efekt posiadania pakietu akcji portalu społecznościowego należącego do Zuckerberga.
Dlaczego Kalifornia i mieszczące się tam miasta (San Francisco, Palo Alto) są tak atrakcyjne dla młodych miliarderów? Z danych "Forbesa" wynika, że w tym amerykańskim łącznie mieszka tam 189 majętnych biznesmenów (bez podziału na wiek).
Miliarderami zostają osoby odnoszące sukcesy w działającej tam Dolinie Krzemowej. Źródłem bogactwa dla 44 proc. kalifornijskich miliarderów jest nowoczesna technologia i rozwijające się w związku nią nowe gałęzie biznesu. Na drugim miejscu znalazły się osoby działające na rynku finansów i inwestycji (23 proc.), a na trzecim biznesmeni zajmujący się nieruchomościami (7 proc.).
W Europie młodzi miliarderzy żyją nie tylko w Londynie, ale od 2018 roku pojawili się też w Billund (Dania), Helsinkach (Finlandia), Haderslevie (Dania), Kvervie (Norwegia), Wollerau (Szwajcaria), Oslo (Norwegia), Melsungen (Niemcy) i Sztokholmie (Szwecja).
Powody do niepokoju ma za to Nowy Jork. W porównaniu do roku 2018 liczba młodych miliarderów w tym mieście spadła - z czterech do jednego.
Czytaj także: Kłopoty Elona Muska. Wycofują auta Tesli z użytku
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.