Tak też było w przypadku TikToka. Chińska platforma znana jest z chociażby niebezpiecznych trendów, które sprawiają, że nastolatkowie próbują swoich sił w dziwnych zadaniach, często niebezpiecznych dla ich zdrowia i życia. Nie brakuje historii, gdy ktoś ląduje w szpitalu lub co gorsza, traci życie.
Tym razem jednak użytkownicy TikToka pospieszyli z poradą dla osób łasych na łatwy zarobek.
Oszukują bankomat. Wyciągają pieniądze, których nie mają na koncie
Bardzo łatwo możemy się zorientować, czy dany trend, jaki pojawi się na TikToku jest "viralem". Tak stało się w przypadku nagrań osób, które miały pokazywać, jak "oszukują" bankomaty i wyciągają z nich pieniądze, których fizycznie nie mają na koncie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na filmikach pojawiał się instruktaż, jak oszukać bankomat JPMorgan Chase Bank, czyli bankomat należący do jednego z największych holdingów finansowych na świecie, który działa w ponad 50 krajach.
System z naszego, polskiego punktu widzenia, może brzmieć dość enigmatycznie. Ale nie jest niczym zaskakującym, jeśli chodzi o amerykańską rzeczywistość. Aby stać się właścicielem pokaźnej kwoty gotówki, należało zdeponować czek na bardzo wysoką kwotę (której w rzeczywistości się na koncie nie miało) i wypłacić znacznie mniejszą, ale wciąż wysoką kwotę. Bank na rozliczenie się z czekiem potrzebował chwili, dzięki czemu można było pobrać gotówkę, nim nasz trick wyszedł na jaw.
W sieci zaroiło się od filmików przedstawiających ludzi wypłacających na szybko gotówkę, której nie mieli na koncie.
To nie spryt, to zwykła kradzież
Według "The Wall Street Journal" metoda mogła skłonić tysiące osób do spróbowania swoich sił. Tymczasem w ten sposób nie pokazali, że są sprytni, tylko że... są złodziejami. Natomiast sam bank zaczął zgłaszać każdy z przypadków policji i udostępniać mundurowym dane oszustów. Bo, paradoksalnie, żeby zdeponować czek w ich bankomacie, trzeba mieć u nich konto. A to znacznie ułatwia namierzenie "rabusiów".
Bez względu na to, co widzisz w internecie, zdeponowanie fałszywego czeku i wypłacenie środków z konta jest po prostu oszustwem — oznajmił rzecznik JP Morgan Chase.