Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nadchodzą zmiany w rencie rodzinnej? Nawet 7600 dla wdów i wdowców

51

7600 dla wdowca lub wdowy bez rezygnacji ze swojej emerytury? Nowy projekt ustawy, według którego o świadczenia do tej wysokości będą mogły się starać osoby pobierające rentę rodzinną jest już w sejmie. Wyjaśniamy, na jakich zasadach i komu może być przyznawane pieniądze.

Nadchodzą zmiany w rencie rodzinnej? Nawet 7600 dla wdów i wdowców
zmiany w rentach rodzinnych/ zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

Propozycje zmian w pobieraniu świadczeń pieniężnych po zmarłym mężu lub żonie, to wspólny projekt Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Lewicy. Jego istotą jest możliwość dziedziczenia renty rodzinnej w kilku możliwych wariantach od wyboru.

To ważna zmiana, bo obecnie w naszym kraju dziedziczenie świadczenia po zmarłym współmałżonku nie jest prawnie możliwe. Istnieje jedynie opcja, w której zamiast świadczenia, które przysługuje nam osobiście można zdecydować się na pobieranie renty po mężu. Teraz będzie można otrzymać pieniądze nie rezygnując z własnego dochodu, pod warunkiem, że suma obu świadczeń nie przekroczy 7600 złotych.

Ale i w tych wypadkach nie jest to pełne świadczenie. Żony (bo sytuacja ta, dotyczy kobiet) decydujące się na rentę po zmarłym mężu otrzymują z ZUS-u świadczenie w wysokości 85 procent uposażenia jakie otrzymywał wcześniej ich nieżyjący partner. Jak mają wyglądać proponowane zmiany i kto będzie mógł się ubiegać o pieniądze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Po pierwsze, w możliwości dziedziczenia renty po małżonku włączeni mają zostać także mężczyźni, a wachlarz możliwości, na które mogą zdecydować się samotni seniorzy i seniorki jest o wiele szerszy.

Nowy projekt zakłada, że wdowa lub wdowiec zachowaliby swoje świadczenie oraz powiększyliby je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu. Drugą możliwością byłoby pobieranie w całości renty rodzinnej oraz 50 procent swojego świadczenia. Ci, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, mogliby wtedy wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie oraz 50 proc. świadczenia, z którego wolą zrezygnować.

Projekt uzależnia też wysokość renty od liczby osób w gospodarstwie domowym. Gdy o świadczenie będzie starała się osoba pozostająca w jednoosobowym gospodarstwie domowym, wówczas pobór przysługującego świadczenia będzie sięgał 85 procent. W wypadku dwóch osób pozostających na utrzymaniu, proporcjonalnie wysokość renty wzrośnie do 95 procent, a przy trzech osobach do 95 procent.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu waktów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Śmierć policjanta podczas interwencji. Sprawę bada specjalny zespół
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić