Jesteśmy w samym środku drugiej fali koronawirusa. Dziennie padają gigantyczne rekordy zakażonych, które są nawet kilkunastokrotnie większe niż w przypadku pierwszej fali wiosną.
Dzisiaj skupiamy się na zakażonych, na ich objawach, na tym jak przechodzili chorobę. Mało się mówi natomiast o komplikacjach zdrowotnych pojawiających się po przejściu choroby.
Jak podkreślają naukowcy z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention, Centrum Monitoringu Chorób) - jest to choroba, w której nie obowiązuje prosty podział chory - zdrowy. Ozdrowieńcy często wcale nie są w dobrej formie. Lista objawów chorobowych utrzymujących się po wyzdrowieniu jest długa i bardzo zróżnicowana.
Co może znaczyć "trzecia fala"?
Według naukowców, termin "trzecia fala" wiąże się z długotrwałym wzrostem pojawiających się komplikacji, które mają powstać wskutek zakażenia koronawirusem.
Badanie COVID Symptom Study wykorzystujące dane pacjentów z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, sugeruje, że od 10 do 15 proc. osób nie wyleczyło się całkowicie z choroby.
A to by oznaczało, że na ten moment, gdy w Polsce liczba chorych (w tym wyleczonych) przekroczyła 200 tys., powikłania zdrowotne będzie miało 20 - 25 tys. osób.
Prof. Włodzimierz Gut zwraca uwagę na doświadczenie, jakie mamy z pierwszego ataku wirusa SARS-CoV-1 w 2003 roku. Wtedy u znacznej liczby chorych obserwowano poważne powikłania nawet 3 lata po przejściu choroby. Jeden z lekarzy w Azji rok po epidemii SARS-1 zachorował na zapalenie płuc. Chorował przez... 15 lat.
Z kolei nowy koronawirus jest nam jeszcze bliżej nieznany, bo jest z nami krótko. Stąd ciężko tak naprawdę przewidzieć, jakie powikłania zdrowotne będą miały osoby, które przejdą Covid-19.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.