Badaczki Agnieszka Aftyka i Ewelina Korulczyk z Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) w Lublinie na łamach najnowszego biuletynu "Wiedza i Jakość" informują, że oregano jest najbardziej fałszowaną przyprawą w UE.
Dodaje się do niej takie rośliny jak: liść mirtu, liść oliwki, liść laurowy, liść czystka, liść leszczyny, liść majeranku, liść sumaka, cząber czy tymianek. - Niestety, oregano jest najbardziej fałszowaną - tańszymi materiałami roślinnymi - przyprawą w UE - podkreślają ekspertki.
Do badania oregano w ramach kontroli jakości handlowej Lubelskie laboratorium GIJHARS wykorzystało mikroskop stereoskopowy i mikroskop biologiczny. Problem z jakością oregano występuje w dużym nasileniu na rynku konsumenckim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania prowadzone w lubelskim laboratorium Inspekcji na próbkach oregano wskazują, że nadal istnieje problem z autentycznością tej przyprawy na rynku - wskazują autorki artykułu opublikowanego w "Wiedzy i Jakości".
Jak stanowi z kolei raport Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej z 2021 roku dotyczący autentyczności ziół i przypraw, które można kupić na terenie Unii Europejskiej, odsetek próbek uznanych za "zagrożone zafałszowaniem" wyniósł dla oregano aż 48 proc.
Wśród innych przypraw z wysokim wskaźnikiem znalazły się również: pieprz (17 proc.), kminek (14 proc.), kurkuma (11 proc.), szafran (11 proc.). Przeprowadzono 10 tys. analiz.
Oregano - ulubiona przyprawa w Europie
Oregano to popularna, powszechnie używana nazwa lebiodki pospolitej. Obecnie oregano najczęściej jest używane w kuchni, ale bywa także wykorzystywane w medycynie. Przyprawa jest źródłem cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów, dzięki czemu wykazuje też wiele właściwości leczniczych.
Napary z ziela oregano mają właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wykrztuśne czy rozkurczowe.
Oczywiście przyprawa jest niezastąpiona w daniach kuchni włoskiej i greckiej. Świetnie sprawdza się m.in. do pizzy, sosów, zup, duszonych i pieczonych warzyw oraz mięs.