Po raz kolejny agencja SW Research wykonała badanie "Ranking prestiżu zawodów i specjalności". W eksploracji wzięło udział 1011 Polaków w wieku od 16 do 80 lat. W rankingu uwzględniono 40 kategorii.
Przy każdej profesji respondenci musieli wskazać, jakim poważaniem darzą jej przedstawicieli. Ocena była pięciostopniowa: od "bardzo małego" poważania do "bardzo dużego".
Z socjologicznego punktu widzenia, każda profesja niesie za sobą tzw. rolę społeczną - zestaw spójnych wartości i społecznych oczekiwań. Dobór zawodów w rankingu (znamy te zawody z własnych z życia codziennego – własnych doświadczeń lub przekazu medialnego) pozwala na sprawne zestawienie – z jednej strony idealnych oczekiwań co do danej profesji, z drugiej zaś – faktycznego obrazu wyłaniającego się z naszych obserwacji - powiedział Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research, cytowany przez "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej prestiżowe zawody. Oto ranking
Jak prezentuje się najnowszy ranking prestiżowych zawodów?
- Strażak - 84 proc.
- Ratownik medyczny - 82,6 proc.
- Lekarz - 75,5 proc.
- Pielęgniarka - 75,2 proc.
- Farmaceuta/aptekarz - 68,7 proc.
- Profesor uniwersytetu - 68,1 proc.
- Górnik - 61,8 proc.
- Inżynier pracujący w fabryce - 61,7 proc.
- Robotnik wykwalifikowany (np. tokarz, murarz) - 61 proc.
- Szewc - 60 proc.
Najmocniej chyba zaskakuje ta ostatnia pozycja. Choć wydawało się, że rola szewca obecnie jest już niewielka, to jednak nadal cieszy się on sporym prestiżem.