50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 r. to barokowe arcydzieło mennictwa polskiego. Numizmat stworzony przez Samuela Ammona zachwycił samego króla, który udzielił artyście audiencji na Zamku Królewskim w Warszawie i podarował mu złoty łańcuch.
Obecnie to jedna z najdroższych monet w Polsce. Waży 174,9 g i ma średnicę 68,2 mm. Na awersie znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy. Na rewersie widnieje bogato zdobiona tarcza polsko-szwedzka. 16 września ta unikatowa moneta trafi na aukcję.
Jest to jedyny egzemplarz dostępny na rynku aukcyjnym - wybity tym samym stemplem, co polskie 100 dukatów z 1621 roku (jeden z najdroższych numizmatów na świecie). 50 dukatów z 1621 roku to jedna z największych złotych monet wybitych w Europie. Symbolizuje królewski triumf, jakim było zwycięstwo odniesione przez Polaków pod Chocimiem nad armią turecką - czytamy na stornie Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka.
Czytaj także: Bohaterski 14-latek uratował ojca. Pobił niedźwiedzia
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cena wywoławcza 50-dukatówki wynosi 2 mln złotych. Aukcję przeprowadzi Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka. Licytacja rozpocznie się 16 września o godz. 9 w hotelu Raffles w Warszawie.
Czytaj także: Wypadek pod Warszawą. W aucie wszyscy pijani. Kierował 17-latek bez uprawnień. Wyciekło nagranie
50-dukatowa moneta z mennicy koronnej w Bydgoszczy to jeden z tych egzemplarzy, o którym ze sporym prawdopodobieństwem powiedzieć możemy: ten przedmiot Zygmunt III Waza trzymał w dłoniach. Ile z takich drobnych, kunsztownie opracowanych perełek przetrwało z tamtego okresu do naszych czasów? - podkreśla Michał Niemczyk.
Co ciekawe, w 2018 r. 100 dukatów Zygmunta III Wazy zostało sprzedane na aukcji w Nowym Jorku za ponad 8 mln zł. Dwa lata później 50 dukatów wylicytowano w Warszawie za 2,4 mln zł (z opłatami aukcyjnymi wyszło ponad 2,8 mln zł).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.