Kiedy się wyprowadzamy? Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Eurostat przeanalizował średni wiek młodych Europejczyków, którzy decydują się na opuszczenie rodzinnego domu.
W 2020 r. w całej UE młodzi ludzie opuszczali gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku 26,4 lat. Jednak wiek wyprowadzki różni się w poszczególnych państwach członkowskich UE, a także ze względu na płeć.
Kto dłużej przesiaduje w domu rodzinnym? Statystycznie mężczyźni
W Unii Europejskiej w 2020 roku mężczyźni opuszczali gospodarstwo domowe średnio w wieku 27,4 lat, a kobiety w wieku 25,4 lat. Tendencja ta była obserwowana we wszystkich krajach, jedynym wyjątkiem jest Szwecja. Szwedzi wyprowadzają się z rodzinnego domu średnio o 0,1 roku wcześniej od Szwedek.
Statystyczna Polka wyprowadza się od rodziców w wieku 26,9 lat. Z kolei Polak w wieku 29,2 lat, co daje w sumie średnią dla obu płci: 28,1. Ta różnica jest w Polsce nieco większa niż w reszcie krajów UE. Nie tak duża jednak jak w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzają się w wieku 30 lat, a kobiety w wieku 25,5 lat.
Północ i zachód wyfruwają z gniazda wcześniej
Najstarszy średni wiek wyprowadzki odnotowano w Chorwacji (32,4), na Słowacji (30,9), na Malcie i we Włoszech (po 30,2) oraz w Portugalii (30 lat). Z kolei Dania (21,2 lat), Luksemburg (19,8) i Szwecja (17,5) odnotowały najniższy średni wiek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.