Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych i niezwykła atrakcja turystyczna. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, gdzie erozja wyrzeźbiła zapierające dech w piersiach formy skalne.
Szczyt znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, należy do Korony Gór Polski i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi. Jego wysokość to 922 m n.p.m.
Najpopularniejszą trasą na Szczeliniec Wielki jest ta, która rozpoczyna się w Karłowie. Nie jest ona nazbyt wymagająca, a do szczytu dotrzemy w zaledwie pół godziny. Widoki na tej trasie są oszałamiające, przesycone aurą tajemniczości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak czytamy na oficjalnej stronie schroniska "Na Szczelińcu", "znajduje się ono na wierzchowinie najwyższego szczytu Gór Stołowych na wysokości 905 m n.p.m., w miejscu, do którego nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Dawno temu ludzie zafascynowani tym miejscem wybudowali tu 665 schodów oraz schronisko na szczycie – i tak pozostało do dziś".
Od 2022 roku schronisko zmaga się z ogromnymi problemami. Chodzi o problemy z ogrzewaniem i utrzymaniem bazy noclegowej w okresie zimowym. Największe wyzwanie dla właścicieli obiektu stanowią ceny węgla.
Niestety, w schronisku trudno jest o zastosowanie nowoczesnych i ekologicznych technologii ogrzewania. Największą przeszkodą jest skomplikowane położenie i ograniczenia wynikające z konieczności ochrony krajobrazu.
Dlatego też właściciele poszukują różnych rozwiązań, aby pokryć koszty utrzymania obiektu zimą. Stąd m.in. wzrost cen w sezonie letnim czy zamykanie schroniska w najzimniejszych miesiącach. Mimo wszystko "Na Szczelińcu" cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.