Czy istnieje coś takiego podatek od pierścionka zaręczynowego? Urzędnicy nie są nazbyt "romantyczni" i dla nich wręczenie pierścionka z okazji zaręczyn jest niczym innym, jak przekazaniem darowizny przez obcego w świetle prawa człowieka.
A zatem czy po zaręczynach należy udać się do urzędu skarbowego? Aplikant adwokacki Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej poinformował, że kluczowa jest wartość pierścionka.
Eksperci z zakresu prawa cywilnego mają wątpliwość, czy pierścionek zaręczynowy to darowizna i jeżeli po zerwanych zaręczynach partner oczekuje jego zwrotu, to powinien się go domagać zgodnie z postanowieniami dotyczącymi odwołania darowizny. Mowa o sytuacji, w której obdarowana osoba dopuściła się względem niego rażącej niewdzięczności. Oznacza to, że pierwszym i niezbędnym krokiem jest przekazanie oświadczenia o odwołaniu darowizny - powiedział, cytowany przez radiozet.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert wyjaśnił także, iż "druga teoria mówi o tym, że pierścionek zaręczynowy stanowi wyraz przyszłej umowy małżeńskiej, a więc po zerwaniu zaręczyn należy go zwrócić".
Kiedy trzeba zapłacić podatek od pierścionka zaręczynowego?
Jeżeli przyjmiemy, że w świetle prawa pierścionek zaręczynowy jest darowizną, to w kwestii podatku należy sięgnąć po ustawę o podatku od spadków i darowizn. Tutaj kluczowy jest limit wartości. W przypadku "tańszych" pierścionków podatku nie trzeba płacić.
W świetle prawa zatem świeżo upieczona narzeczona, która przyjęła pierścionek o wartości powyżej 5 308 zł, powinna po oświadczynach poprosić przyszłego męża o rachunek i udać się do fiskusa - oznajmił Jakubiec.
Czytaj także: Skandal na Ibizie. Turysta obłapiał stewardessę