aktualizacja 

Rosną wynagrodzenia Polaków. Sprawdź, kiedy dogonimy UE

14

Chociaż przeciętny Polak zarobi 1/3 tego, ile zarobi przeciętny Europejczyk, to jest jednak jedna pocieszająca myśl. Wynagrodzenia w Polsce rosną o wiele szybciej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Przy tym tempie dogonimy Europejczyków za 18 lat.

Rosną wynagrodzenia Polaków. Sprawdź, kiedy dogonimy UE
Wynagrodzenia Polaków rosną bardzo szybko na tle Europy (Flickr)

1150,67 euro - tyle zarabia przeciętny Polak miesięcznie. Jest to około 5163,79 zł brutto. Blisko 1/3 mniej niż średni zarobek przeciętnego Europejczyka.

Średnie zarobki w UE. Polska daleko w tyle

Jak wynika z opracowania firmy doradczej Grant Thornton, pod względem poziomu wynagrodzeń Polskę od średniej unijnej nadal dzieli przepaść. Średnie wynagrodzenia na podobnym poziomie jak w Polsce są tylko na Węgrzech, Słowacji, Łotwie, Litwie i w Chorwacji.

Średnia polska pensja to 26 proc. pensji niemieckiej i 38 proc. pensji francuskiej. Rekordzistami w wynagrodzeniach są Luksemburczycy, od nich zarabiamy aż pięć razy mniej. Money.pl przyjrzało się średnim zarobkom w Unii Europejskiej.

Pocieszający jest fakt, że pensje Polaków rosną naprawdę szybko. Według danych Eurostatu, w ostatnich trzech latach (2017-2019) dynamika płacy brutto w Polsce wyniosła 5,6 proc. rocznie (po uwzględnieniu inflacji). W UE było to blisko 0,4 proc.

Nadrabiamy ten dystans naprawdę szybko. Na początku millenium nasze zarobki to było około jednej piątej średniej unijnej. Teraz jest to około jednej trzeciej. Niemniej jednak dystans wciąż jest olbrzymi, na pokolenia - wskazuje Tomasz Wróblewski, partner w Grant Thornton.

Najszybciej możemy dogonić Portugalię. Moglibyśmy zarabiać tyle, co Portugalczycy za pięć lat. Natomiast z wynagrodzeniami niemieckimi zrównalibyśmy się w 2048 roku, a Luksemburczyków, z obecnie najwyższymi płacami, dogonilibyśmy w 2044 roku.

Co zaskakuje, to rosnący wzrost wynagrodzeń w Polsce, którego nie powstrzymała nawet pandemia koronawirusa. Płace rosły - powoli, ale jednak. Z kolei w Portugalii pensje spadły o 7,3 proc., a w Niemczech - o 4 proc.

Zobacz także: Polska ogranicza sobie możliwość obrony interesów gospodarczych. "Kto w UE wejdzie z nami w koalicję?"

Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić