Naukowcy uważają, że imponujące postępy w badaniach nad anty-agingiem, czyli przeciwdziałaniem starzeniu się, mogą oznaczać, że w przyszłości ludzie będą mogli żyć znacznie dłużej niż obecnie. Stale opracowywane technologie polegają na wszczepianiu białka do komórki, a ich głównym celem jest przywrócenie stanu zbliżonego do komórek macierzystych.
Czytaj także: Musk naprawdę to zrobił. Zdjęcie obiegło media
Badania nad powstrzymaniem starzenia się. "To zwiększy już istniejące nierówności społeczne".
Jak na razie szczegóły badań nie są znane, ale pewne jest jedno - skorzystanie z ich potencjalnych owoców będzie miało cenę, na której zapłacenie większość ludności nie będzie mogła sobie pozwolić. To właśnie budzi największe obawy naukowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oznacza to bowiem, że jako pierwsi do przełomowej technologii dostęp otrzymają tylko najbogatsi, tacy jak szef Tesli i SpaceX Elon Musk, założyciel Amazon Jeff Bezos oraz współzałożyciele Google Larry Page i Sergey Brin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, miliarderzy mogą otrzymać szansę rekordowo długiego życia.
Czytaj także: Milionerka nienawidzi wydawać. Je to samo, co jej kot
Bioetyk i profesor Uniwersytetu w Utrechcie Christopher Wareham stwierdził, że te postępy naukowe w dziedzinie "anty-agingu" mogą "zaostrzyć wszystkie rodzaje istniejących nierówności społecznych, które już istnieją". Dodał, że ta nierówność może stać się samospełniającą się przepowiednią, ponieważ miliarderzy mieliby wtedy jeszcze więcej czasu na pomnożenie swojego bogactwa.
Im dłużej istniejesz, tym dłużej gromadzi się twoje bogactwo. Im jesteś bogatszy, tym większy masz wpływ polityczny – powiedział badacz etyki starzenia się, cytowany przez "Daily Star".
Jak wskazuje Mail Online, obawy Warehama mogą się wkrótce spełnić - zamożne osoby, w tym założyciel Microsoftu Bill Gates, brytyjski przedsiębiorca Sir Richard Branson i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg w ostatnich latach zainwestowali spore pieniądze w firmy badające, jak wydłużyć ludzkie życie.
"Lek" na starzenie bliżej, niż myślimy?
Postępy w badaniach nad przeciwdziałaniem starzeniu się były początkowo powolne, ale w ostatnim czasie badacze dokonali serii przełomów, dzięki którym zidentyfikowali czynniki biologiczne i środowiskowe, które mogą powodować starzenie się.
W kwietniu ubiegłego roku międzynarodowy zespół badawczy, składający się z naukowców z Wielkiej Brytanii oraz Portugalii, ogłosił, że opracował metodę "cofania się w czasie" ludzkich komórek skóry o trzy dekady. Eksperci sugerują, że choć wyniki badań są na wczesnym etapie, mogą ostatecznie zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną.
W końcu będziemy w stanie zidentyfikować geny, które odmładzają się bez przeprogramowania, a następnie celować w nie, aby zmniejszyć efekty starzenia - twierdzi prof. Wolf Reik, lider grupy badawczej w programie Epigenetics.