Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który był istotnym elementem wsparcia społecznego, przestaje działać od 1 października 2024 r. Decyzję tę ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, argumentując ją potrzebą reorganizacji systemu świadczeń rodzinnych.
Decyzja o zakończeniu działania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie obyła się bez kontrowersji. Wiele rodzin, które korzystały ze świadczenia, obawia się o swoją przyszłość finansową. Eksperci podkreślają, że brak odpowiedniego wsparcia może negatywnie wpłynąć na sytuację materialną wielu polskich rodzin.
Ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie nowych form wsparcia dla rodzin. Program "Babciowe" oraz rozszerzony program "Maluch Plus" mają stanowić alternatywę dla dotychczasowych świadczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawet 12 tysięcy złotych od państwa. Jak dostać pieniądze?
Kolejnym programem, wprowadzonym przez rząd, jest "Aktywny rodzic". Jak podkreśla pulshr.pl, świadczenie "aktywnie w domu" przysługuje na każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.
Dokładnie liczy się to następująco: od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36. miesiąc.
Świadczenie przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, w wysokości 500 zł miesięcznie - niezależnie od tego czy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Czytaj także: Emerytury dla powodzian. ZUS wydał ważny komunikat
Rodzic opiekujący się dzieckiem dostanie, podobnie jak teraz w ramach RKO, 12 tysięcy złotych na dziecko. Pieniądze te będą wypłacane przez ZUS na rachunek bankowy rodzica co miesiąc, przez dwa lata, czyli po 500 złotych miesięcznie - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Pierwsze wypłaty związane z nowymi programami mają trafić na konta beneficjentów pod koniec listopada znacznie zwiększając pulę środków przeznaczonych na wsparcie rodzin.