Jakub Artych
Jakub Artych| 

Nawet 12 tysięcy złotych od państwa. Można już składać wnioski

4

Od 1 października przestanie działać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W jego miejsce wprowadzone zostanie nowe świadczenie pod nazwą Aktywny Rodzic, które składa się z trzech odrębnych programów wspierających rodziny z małymi dziećmi.

Nawet 12 tysięcy złotych od państwa. Można już składać wnioski
Nawet 12 tysięcy złotych od państwa. Można już składać wnioski (Pixabay)

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który był istotnym elementem wsparcia społecznego, przestaje działać od 1 października 2024 r. Decyzję tę ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, argumentując ją potrzebą reorganizacji systemu świadczeń rodzinnych.

Decyzja o zakończeniu działania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie obyła się bez kontrowersji. Wiele rodzin, które korzystały ze świadczenia, obawia się o swoją przyszłość finansową. Eksperci podkreślają, że brak odpowiedniego wsparcia może negatywnie wpłynąć na sytuację materialną wielu polskich rodzin.

Ministerstwo zapowiedziało wprowadzenie nowych form wsparcia dla rodzin. Program "Babciowe" oraz rozszerzony program "Maluch Plus" mają stanowić alternatywę dla dotychczasowych świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najlepszy przepis na kanapkowe ogórki z kurkumą do słoików

Nawet 12 tysięcy złotych od państwa. Jak dostać pieniądze?

Kolejnym programem, wprowadzonym przez rząd, jest "Aktywny rodzic". Jak podkreśla pulshr.pl, świadczenie "aktywnie w domu" przysługuje na każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Dokładnie liczy się to następująco: od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca przed tym, w którym dziecko skończy 36. miesiąc.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, w wysokości 500 zł miesięcznie - niezależnie od tego czy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.

Rodzic opiekujący się dzieckiem dostanie, podobnie jak teraz w ramach RKO, 12 tysięcy złotych na dziecko. Pieniądze te będą wypłacane przez ZUS na rachunek bankowy rodzica co miesiąc, przez dwa lata, czyli po 500 złotych miesięcznie - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Pierwsze wypłaty związane z nowymi programami mają trafić na konta beneficjentów pod koniec listopada znacznie zwiększając pulę środków przeznaczonych na wsparcie rodzin.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić