"Fakt" informuje, iż rząd Donalda Tuska przygotował nowe projekty ustaw dotyczące pomocy dla seniorów. Jak czytamy, władza chce wprowadzić m.in. drugą waloryzację emerytur, bon senioralny i świadczenie honorowe. Każde z nich będzie jednak wypłacane dopiero po spełnieniu określonych warunków.
Druga waloryzacja emerytur powiązana z inflacją
Renciści i emeryci z pewnością odetchną z ulgą, gdy dowiedzą się, że na podwyżkę świadczeń nie będą musieli czekać aż rok. Druga waloryzacja rent i emerytur ma zostać wprowadzona przez obecny rząd. Jest jednak mały kruczek - będzie ona powiązana z inflacją.
Jak podaje "Fakt", dodatkowa waloryzacja ma nastąpić, gdy inflacja za pierwsze pół roku przekroczy 5 proc. Waloryzacja będzie wyliczana tak samo jak ta marcowa. Druga waloryzacja została nazwana przez rząd "dodatkową" lub też "interwencyjną", dlatego też pomniejszy ona marcową waloryzację.
Druga waloryzacja rent i emerytur obejmie świadczenia wypłacane na dzień 31 sierpnia. Bez składania dodatkowych wniosków będzie ona wypłacana od 1 września. Możliwe, że przepisy wejdą w tym roku, jeśli jednak inflacja nie przekroczy wyżej wskazanego poziomu, seniorzy będą musieli poczekać.
Kto dostanie bon senioralny i świadczenie honorowe?
Druga waloryzacja rent i emerytur to nie wszystko. Rząd planuje wprowadzić również bon senioralny. Nie będą to jednak środki do ręki. Jak podaje "Fakt", państwo przekaże środki na opiekę dla seniora, jeśli jego dzieci ze względu na pracę nie mogą jej zapewnić. Wysokość świadczenia wyniesie 2150 złotych. Wniosek o bon senioralny będzie można złożyć w urzędzie gminy. Świadczenie ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Rząd wprowadzi jednak kryterium dochodowe.
Z bonu senioralnego skorzystają seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i którzy otrzymują emeryturę do 5 tys. złotych brutto. Pod uwagę brane będą również finanse rodziny seniora. Jak podaje "Fakt", w przypadku 1-osobowego gospodarstwa dochód nie może przekraczać 2-krotności minimalnego wynagrodzenia (teraz byłoby to 8484 zł), a w gospodarstwach wieloosobowych 3-krotności minimalnego wynagrodzenia (obecnie byłoby to 12,7 tys. zł)
Czytaj koniecznie: Zarabiasz 4000 zł? Oto twoja przyszła emerytura. "System nie runie"
Kolejny rządowy pomysł to świadczenie honorowe. Będzie ono wypłacane osobom, które osiągną wiek 100 lat. Okazuje się, że takie świadczenie funkcjonuje w naszym kraju od 1972 roku, ale nie doczekało się regulacji ustawowej. Rząd chce to zmienić.
Świadczenie honorowe otrzyma każdy senior bez względu na wysokość renty czy emerytury. Jeśli nie ma do niej prawa, będzie przyznawane na wniosek tej osoby do ZUS. Jak informuje "Fakt", w razie zaistnienia u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia. Jego wysokość będzie niezmienna i nie będzie podlegała waloryzacji - wyniesie 6 246,13 zł.
Zobacz również: Wstrząsające. Taka emerytura po 35 latach pracy