Do zasiłku rodzinnego na dziecko, tzw. "kindergeld" upoważniony jest każdy rodzic, który pracuje na terenie Niemiec. Jednak jako "teren" uznawane jest tutaj nie miejsce fizyczne, ale miejsce opłacania podatku.
Zasiłek przyznawany jest każdemu pracującemu, bez względu na wysokość jego dochodów. Kindergeld, podobnie jak świadczenie 800+, ma na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniego poziomu życia. Są to osoby:
- prowadzące w Niemczech działalność gospodarczą,
- zatrudnione w Niemczech na podstawie umowy o pracę,
- zatrudnione w niemieckich firmach pośredniczących,
- zatrudnione w polskich firmach, ale oddelegowane do pracy do Niemiec, za które pracodawca odprowadza podatek w Niemczech,
- pobierające niemieckie zasiłki: dla bezrobotnych, chorobowy, macierzyński.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Banaś o Sasinie: Tylko winny się tłumaczy
Co ciekawe - ten, kto pracuje na powyższych zasadach, a pobiera w Polsce świadczenie 800 plus, również ma prawo do niemieckiego zasiłku. Wówczas jest on po prostu pomniejszany o wysokość tego wypłacanego przez polski rząd.
Czytaj także: Usługi w szpitalach za które trzeba dodatkowo płacić
Dziecko może być pełnoletnie
To może być zarówno dziecko biologiczne, jak i adoptowane czy przysposobione. Kryterium przyznania świadczenia jest miejsce zameldowania, które ma się zbiegać z miejscem zameldowania prawnych opiekunów. Dotyczy to także dzieci po 18 roku życia (aż do ukończenia 25 roku życia).
Co ważne - zasiłek możemy pozyskać nawet do 6 mies. wstecz. Oznacza to, że jednorazowo może nam zostać przyznane wsparcie w wysokości 1500 euro, tj, prawie 5500 zł.