W marcu około 8 milionów pracowników automatycznie zostało zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zdecydowana większość najpewniej do końca miesiąca złoży deklaracje o rezygnacji z programu, którego celem jest dodatkowe oszczędzanie na emeryturę.
Tymczasem Business Insider podaje, że Polacy traktują PPK jako dodatkowy sposób na zarabianie pieniędzy. Nie brakuje takich, którzy co jakiś czas wypłacają środki ze swoich kont.
Liczba uczestników wypłacających środki z PPK więcej niż jeden raz (czyli można powiedzieć, że robiący to "regularnie") to 58 tys. 136 osób - podaje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w odpowiedzi na pytania Business Insidera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PPK jako krótkotrwałą lokatę kapitału traktuje niecałe 2,3 proc. ogółu (2,55 mln uczestników). "Średnia kwota transakcji to 2 tys. 443 zł, co oznacza, że wypłacający robią to raczej nie co miesiąc, ale regularnie, co kilka miesięcy" - spostrzega PFR.
Zdecydowana większość ze wszystkich osób, które chociaż raz dokonały zwrotu, zostało w PPK. Są tacy, którzy "testują" system, chcą się przekonać czy pieniądze faktycznie w każdej chwili można wypłacić. Druga grupa widzi w tym po prostu sposób na zarobienie pieniędzy bez wysiłku - podkreśla w rozmowie z BI Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
BI wyliczył natomiast, że przy zarobkach na poziomie średniej krajowej po roku odkładania pieniędzy w PPK można dostać od pracodawcy nawet 900 zł! To niewątpliwie całkiem spory zastrzyk gotówki. W przypadku minimalnej krajowej zysk w skali roku to prawie 440 zł.
Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?
Na stronie internetowej mojeppk.pl czytamy, że "Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo".
Dla pracownika, udział w PPK jest dobrowolny (może w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania w PPK i do niego powrócić). Natomiast dla pracodawcy uruchomienie PPK jest obowiązkowe - zaznaczono.
Wyjaśniono również, że pracodawca jest zobowiązany "do finansowania wpłat podstawowych do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Może także zdecydować o finansowaniu wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia (łącznie maksymalnie 4%)". Do tego dochodzi wspomniane 2 proc. od wypłaty pracownika.
Na rachunek uczestnika PPK trafią także dopłaty od Państwa: jednorazowa wpłata powitalna (250 zł) i dopłaty roczne (240 zł). Wpłatę powitalną otrzyma każdy, kto przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikami PPK i za co najmniej 3 miesiące dokonał wpłat do PPK - przekazano za pośrednictwem mojeppk.pl.