Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany w 2006 roku i przedstawiał Jana Pawła II. Przez kolejne 18 lat NBP wprowadził łącznie 15 banknotów kolekcjonerskich. Każdy z banknotów posiada unikalne cechy i przedstawia różne motywy. Na przykład, jeden z banknotów wydany w 2023 roku upamiętnia Mikołaja Kopernika, a jeszcze inny z 2021 roku dedykowany jest Lechowi Kaczyńskiemu z mottem "Warto być Polakiem".
Ostatnio NBP wprowadził nowy banknot kolekcjonerski o tematyce "Ochrona polskiej granicy wschodniej" o nominale 20 zł, w nakładzie do 80 tys. sztuk. Co ciekawe, koresponduje on tematycznie ze srebrną monetą kolekcjonerską.
Wśród planowanych emisji na 2024 rok znajdują się również monety kolekcjonerskie, takie jak seria "Polskie banknoty obiegowe" oraz "W Polskę wierzę", która jest poświęcona znaczeniu Polski w życiu jej obywateli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Produkcja i emisja banknotów kolekcjonerskich
Banknoty te są produkowane na zamówienie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA w Warszawie. Zazwyczaj sprzedawane są w ochronnych etui papierowo-foliowych, na których umieszczone są informacje charakteryzujące konkretną emisję. Można je nabyć w oddziałach okręgowych NBP oraz poprzez sklep internetowy banku.
Czytaj więcej: Taki banknot przyniósł do sklepu. Kasjerka wezwała policję.
Banknoty kolekcjonerskie w Polsce. Ile są warte?
Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, tzn. można nimi płacić. Warto jednak zauważyć, że mimo statusu prawnego środka płatniczego, używanie banknotów kolekcjonerskich do codziennych transakcji może nie być opłacalne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta.
Jak podaje "Gazeta Pomorska", wartość banknotów kolekcjonerskich na rynku często znacznie przewyższa wartość nominalną. To sprawia, że regulowanie nimi płatności może wiązać się ze stratą finansową dla posiadacza. Ceny niektórych z nich osiągają na portalach aukcyjnych kwoty z rzędu kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.