Tarcza antyinflacyjna 2.0 i zakładana przez nią obniżka podatku VAT na wybrane podstawowe artykuły żywnościowe wejdzie w życie 1 lutego. Rząd chce wykorzystać okazję do autopromocji. Sklepy zmuszone zostaną do informowania klientów z czego wynikają niższe ceny.
Zerowa stawka ma obowiązywać przez pół roku, choć jak wskazują eksperci, rząd prawdopodobnie będzie chciał przedłużyć jej obowiązywanie na kolejny okres. Projekt rozporządzenia prócz samych przepisów, które pomogą obniżyć ceny zawiera jeszcze jeden ciekawy zapis.
Jak można przeczytać w projekcie, sklepy będą zobowiązane w widocznym miejscu zawrzeć informację o tym, że obniżka cen to zasługa rządu Zjednoczonej Prawicy.
W projekcie ustawy o tarczy antyinflacyjnej 2.0 zapisano ponadto, że sklepy mają obowiązek informować o obniżce cen wynikającej z działań rządu. "Czytelna informacja ma być wyeksponowana przy kasie" – brzmi zalecenie dla sprzedawców - informuje Radio ZET.
Czym jest tarcza antyinflacyjna i kto na niej skorzysta?
Tarcza antyinflacyjna zakłada obniżkę VAT-u i akcyz na prąd elektryczny, gaz ziemny, ciepło sieciowe oraz paliwa. Ponadto tarcza 2.0 ma wprowadzić obniżony VAT na żywność. Choć jak wskazał właściciel sieci sklepów, na nic się to zda, ponieważ znaczna część producentów dopiero na ten rok zaplanowała podwyżki, gdyż dotąd mogli korzystać z tańszych półproduktów, które znajdowały się w magazynach.
Tarcza antyinflacyjna zakłada także dodatek osłonowy dla najuboższych Polaków. Według szacunku rządu na pieniądze załapać się może nawet 5 mln gospodarstw domowych.
Czytaj także: Dla kogo nowy dodatek w wysokości 400-1000 zł? Skorzystać ma 5 mln gospodarstw domowych
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.