Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 

Nie dopełnisz tych obowiązków, zapłacisz

1

Zimą na właścicielach posesji ciążą obowiązki, których zaniedbanie może okazać się bardzo kosztowne. Kto odpowiada za odśnieżanie chodników przed domem? O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie dopełnisz tych obowiązków, zapłacisz
Banknoty (Pixabay, Alicja)

Wraz z pojawieniem się opadów śniegu, wielu właścicieli domów zastanawia się, czy powinni odśnieżać chodniki przed swoimi posesjami. Kwestię tę reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach.

Zgodnie z jej zapisami, każdy chodnik wzdłuż posesji powinien zostać uprzątnięty z błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń. Nie zawsze musi to jednak robić sam właściciel domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpadł przez niezapięte pasy. Kierowca miał wiele na sumieniu

Zasada jest prosta. Jeśli chodnik przylega do posesji, obowiązek jego uprzątnięcia spoczywa na właścicielu nieruchomości. Może on odśnieżać go samodzielnie lub zlecić to zadanie innej osobie. W przypadkach, gdy chodnik oddziela od terenu posesji np. pas zieleni, wówczas ciężar uprzątnięcia go spada na gminę.

Warto pamiętać o tych obowiązkach, bo niewywiązanie się z nich może się okazać bardzo kosztowne. Zaniechania w tym zakresie mogą się skończyć mandatem w wysokości do 1500 zł. To jednak nic w porównaniu z kwotą odszkodowania, jaką będziemy musieli zapłacić, jeśli na oblodzonym chodniku dojdzie do upadku przechodzącego nim pieszego.

Niedopełnienie obowiązku może nas słono kosztować

Osoba występująca o odszkodowanie, będzie musiała wykazać, że faktycznie doszło u niej do uszczerbku na zdrowiu. W przypadku, gdy udowodnione zostanie nam, że nie wywiązaliśmy się z obowiązku utrzymania nawierzchni w czystości i to przyczyniło się do wypadku, będziemy musieli zapłacić.

Wysokość wypłacanego poszkodowanemu odszkodowania będzie zależała przede wszystkim od stopnia uszkodzenia ciała. Im będzie ono większe, tym wyższa będzie kwota odszkodowania. Może sięgać ona nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że nie tylko śnieg i lód na chodniku mogą stanowić poważne zagrożenie. Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są również do oczyszczanie dachów. Dotyczy to zarówno zalegającego na nich śniegu, jak i zwisających z nich sopli lodu.

Nieusunięcie śniegu i sopli lodu na czas, może skończyć się mandatem do 500 zł. Tak, jak i w poprzednim przypadku, kwota potencjalnego odszkodowania, jakie będziemy musieli zapłacić, gdy do wypadku dojdzie, może być liczona nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić