Nowe regulacje w zakresie świadectw energetycznych weszły w życie 28 kwietnia 2023 roku. Nowelizacja przepisów ma je doprecyzować, a zarazem zwiększyć ich skuteczność.
Świadectwo energetyczne potrzebne jest właściwie tylko w dwóch przypadkach: zdobywania prawa do użytkowania nowego budynku lub sprzedaży albo wynajmu już istniejącego mieszkania lub domu - wyjaśnił w podcaście "Biznes. Między wierszami" Maciej Surówka, szef Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych.
Ci, którzy zlekceważą obowiązek posiadania świadectwa energetycznego, muszą liczyć się z konsekwencjami. "Kara może wynieść kilka tysięcy złotych" - spostrzega Radio ZET. Lepiej zatem zadbać o taki dokument.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świadectwo energetyczne: najważniejsze informacje
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) wyjaśnia, że to dokument, który "określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia".
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) "na własny użytek", tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować - zaznacza resort.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od jego sporządzenia. "Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone" - informuje ministerstwo rozwoju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.