To pierwsze, kompleksowe i tak łatwo dostępne dla konsumentów narzędzie, ułatwiające dostęp do informacji o kupowanych przez nas produktach. Przydatną podczas codziennych zakupów aplikację, stworzyły niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Nie tylko ekologiczne opakowania
Czytaj także: https://www.o2.pl/biznes/sklepy-nie-chca-bys-poznal-te-triki-mozesz-zaoszczedzic-nawet-20-procent-6812906294487776a
Stworzona przez nie baza zawiera ranking marek przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie. Ekspertki zgodnie podkreślają, że udało im się zbudować największy w Polsce interaktywny przewodnik z myślą o świadomej konsumpcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aplikacja zawiera około 550 marek. Autorki dodawały je same, weryfikując informacje na temat poszczególnych firm. W bazie znajdziemy głównie producentów artykułów spożywczych i kosmetyków. Są też meble, ubrania. I jak podkreślają autorki apki, nie wystarczy użyć kartonowego opakowania zamiast plastiku by znaleźć się na ich liście lub zbierać zużyte ubrania w swoim sklepie.
Coraz głośniej mówi się o greenwashingu, dlatego dobierając poszczególne firmy, starałyśmy się możliwie wnikliwie weryfikować ich ekologiczne lub społecznie odpowiedzialne deklaracje - mówi Dominika Cieślar, współtwórczyni aplikacji. - Zwracałyśmy uwagę na wiarygodność certyfikatów, weryfikowałyśmy raporty publikowane na stronach przedsiębiorstw - dodaje.
Czytaj także: https://www.o2.pl/biznes/ta-marka-byla-na-rynku-od-27-lat-teraz-wnioskuje-o-upadlosc-6802654764751424a
Obszary w jakich twórczynie apki weryfikowały firmy to ekologia i społeczeństwo. Oprócz materiałów używanych do produkcji czy ich śladu węglowego, aplikacja skupia się na standardach zatrudnienia czy warunkach w jakich są zatrudniani pracownicy.
Aplikacja jest pomocna nie tylko w zakupach. Znajdziemy w niej również odnośniki do artykułów opracowywanych przez zespół Kupuj Odpowiedzialnie, które pomagają zwiększać konsumencką świadomość. Publikacje dotyczą zarówno samych strategii zakupowych jak i prawa pracy czy wyników niezależnych badań dotyczących działalności wielkich korporacji. Można ją pobrać na stronie Fundacji: https://dobrezakupy.ekonsument.pl/s3_pobierz_aplikacje.html
Czytaj także: https://www.o2.pl/kobieta/sprzedaja-torby-wygladajace-jak-worki-na-smieci-cena-usiadzcie-6799490294447072a