oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Nie odebrał awizo. Na koncie zablokowano mu kilka tysięcy złotych

297

Listonosz dwukrotnie zostawił wrocławskiemu przedsiębiorcy awizo. Ten nie mógł go odebrać, bo przebywał w tym czasie za granicą. Nie spodziewał się jednak tego, co potem się wydarzy. Z jego konta zniknęło kilka tysięcy złotych, które zostały zablokowane przez bank. Oto przyczyna kłopotów pana Michała.

Nie odebrał awizo. Na koncie zablokowano mu kilka tysięcy złotych
Nie odebrał awiza, zablokowali mu środki na koncie. (Facebook, Getty Images,)

Nieodebranie awizo może nieść ze sobą poważne konsekwencje, o czym przekonał się pewien przedsiębiorca z Wrocławia. Mężczyzna, którego historię jako pierwszy opisał portal bankier.pl, dwukrotnie nie odebrał awiza zostawionego przez listonosza. Nie mógł tego zrobić, bo w tym czasie przebywał za granicą. "Po powrocie odwiedziłem pocztę, ale z konta firmowego już zniknęło kilka tysięcy" - relacjonował pan Michał.

Okazało się, że kilka tysięcy złotych zablokowano po odnotowaniu zaległości w opłacaniu składek ZUS. Przedsiębiorca nie ukrywa, że gdyby wcześniej został poinformowany o zaległości, miałby możliwość reakcji i uniknięcia blokady swoich środków.

Mężczyzna dodał, że zaległości w składkach były wynikiem błędu popełnionego przez poprzednią księgową. Zapewnił, że on sam nie miał świadomości zaległości i dlatego wcześniej w żaden sposób na nie nie zareagował. Skarbówka może dokonać blokady konta firmowego, co jest narzędziem pozwalającym na skuteczniejsze ściąganie zaległych danin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co zrobi PiS, jeśli PKW odrzuci sprawozdanie? Dwa scenariusze

Co ważne, skarbówka może wejść na konto bez wiedzy właściciela rachunku. Wielu ekspertów podkreśla, że powinno to odbywać się w bardziej transparentny sposób, za wiedzą właściciela konta bankowego.

Blokada konta jest środkiem zapobiegawczym, po którym skarbówka sięga w sytuacji, w której zaległość jest duża i istnieje ryzyko, że przedsiębiorca będzie próbował wyprowadzić środki lub je ukryć. Blokada może zostać wprowadzona na okres 72 godzin, z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy.

System e-doręczeń może rozwiązać problem

Niebawem problem z nieodebranym awizo może przejść do przeszłości. Od 1 października zacznie funkcjonować elektroniczny system e-Doręczeń, który będzie odpowiednikiem listu poleconego. Początkowo będzie obejmował tylko część podmiotów, których katalog będzie systematycznie powiększany.

Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru — czytamy na oficjalnych państwowych stronach.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić