Jak podaje Prawo.pl, przejęcie przekazów przez pocztę będzie możliwe pod kilkoma warunkami. Może ono mieć miejsce, jeśli operator nie zdoła ustalić ani adresata, ani nadawcy.
Przeczytaj także: Prawo jazdy do wymiany! Nikt nie uniknie tego obowiązku
Poczta – nowelizacja. Nowe zasady dotyczące przekazów pieniężnych
Na odbiór pieniędzy poczta będzie czekać dwa lata od dnia stwierdzenia niemożności doręczenia. Jeśli nadawca albo adresat nie zgłosi się po nie, w konsekwencji niemożności doręczenia kwoty, która została wyszczególniona w przekazie pocztowym, to poczta stanie się jej właścicielem.
Przeczytaj także: Nowe prawo w Chinach. Niepokojące informacje
Na razie w przypadku niedoręczenia przekazów pieniężnych przez pocztę obowiązuje to samo prawo, które stosuje się w przypadku rzeczy znalezionych. W takich sytuacjach o pomoc proszono starostę przypisanego do danej jednostki terytorialnej.
Przeczytaj także: Zmiany w programie 500 plus. Rząd szykuje nowelizację ustawy
Autor projektu nowelizacji uważa, że zmiany doprowadzą do uproszczenia procedury. Ma ono również pomóc w zmniejszeniu kosztów usługi administracyjnej, która wiązała się z procesem przekazywania przekazów niedoręczalnych – zarówno przez starostów, jak i operatorów pocztowych.
Stanowi też ułatwienie dla klienta, który może odebrać kwotę przekazu po upływie okresu reklamacyjnego bezpośrednio u operatora pocztowego, za pośrednictwem którego przekaz został nadany – podkreśla projektodawca w rozmowie z Prawo.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.