Abonament RTV płaci zaledwie 30 proc. Polaków. Tak niewielka liczba sprawia, że Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w prawie, które uporządkują tę kwestię. Prof. Marcin Wiącek uważa, że nowe przepisy powinny ujednolicić obowiązek opłat.
Czytaj także: Pracownicy TVP dostaną podwyżki. Jednak nie wszyscy
Rzecznik chce przede wszystkim skutecznego egzekwowania opłat. W opinii RPO konieczna jest gwarancja tego, że każdy zobowiązany wnosi określoną kwotę za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego.
Dlaczego Wiącek dąży do zmian w przepisach? Urzędnik uważa, że aktualny system jest bardzo nieszczelny i niesprawiedliwy. Za przykład podaje osoby, które nie mają odbiorników telewizyjnych lub radiowych, a oglądają TV i słuchają stacji.
Czytaj także: Przez pracę dla TVP zalała ją fala hejtu. Sandra Kubicka usuwa setki "przykrych" komentarzy
Polacy unikają opłat abonamentu - Poczta Polska jest bezsilna
Przypomnijmy, że na ten moment do płacenia abonamentu zobowiązany jest każdy posiadacz telewizora lub radia. Opłatę tę egzekwują pracownicy Poczty Polskiej. To tam możemy zarejestrować odbiornik lub uregulować daninę. Urzędnicy pocztowi mogą prowadzić też kontrole.
Pamiętajmy jednak, że kontrolerów pocztowych nie trzeba wpuszczać do domu. To sprawia, że faktyczne egzekwowanie opłat abonamentowych jest niezwykle trudne.
Ile aktualnie wynosi opłata radiowo-telewizyjna? Miesięcznie to 8,70 złotych za jeden radioodbiornik miesięcznie i 27,30 złotych za jeden telewizor.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.