30 kwietnia 2024 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku o wypłatę 800 plus. Rodzice dzieci muszą o tym pamiętać, gdyż już 1 czerwca rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy tego świadczenia. Potrwa on do 31 maja 2025 roku. Dokumentację można składać od 1 lutego i jak wynika z danych ZUS, większość opiekunów ma już to za sobą.
Nie przegap tego terminu. Stracisz 800 plus
Wypełnienie wniosku do 30 kwietnia jest kluczowe, jeśli chcemy zachować ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus. Jeśli dokument wpłynie do ZUS w maju, to pieniądze otrzymamy na konto z opóźnieniem. Trafią one do nas do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec.
Spóźnialscy, którzy wniosek o 800 plus złożą w czerwcu, będą mogli się spodziewać przelewu najpóźniej do końca sierpnia - z wyrównaniem do czerwca. Natomiast złożenie dokumentacji po 30 czerwca poskutkuje tym, że opiekunowie dzieci nie dostaną wyrównania i będą stratni. Wówczas prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowić będą rodzice nowo narodzonych dzieci. Mają oni trzy miesiące na złożenie dokumentacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: "Koszyk o2". Duża niespodzianka przed majówką
Zasada trzech miesięcy dotyczy również sytuacji, w której dziecko zostało objęte opieką, doszło do przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.
Czytaj także: Fatalne wieści z Zakopanego. Górale już wiedzą
Wnioski ws. 800 plus można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze przekazywane są jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
Czytaj także: Orlen stracił 1,6 mld zł. Petru ostro o Obajtku