Wprowadzenie 500 plus miało jasny cel. Zadaniem tego programu było zachęcanie do rodzicielstwa. Niestety, na razie program nie przyniósł oczekiwanych efektów. Polaków ubywa, natomiast poziom dzietności nadal pozostawia wiele do życzenia.
Jeszcze kilka lat temu wielu ekspertom wydawało się, że można ten trend łatwo odwrócić. My także liczyliśmy na więcej po wprowadzeniu programu 500 plus. Dziś wiadomo, że nie jest to takie proste - przekazał premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rząd chce obudować 500 plus dodatkowymi świadczeniami. Część z nich już wystartowała. Chodzi choćby o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy też "żłobkowe". Na lipiec 2023 roku przewidziano natomiast inaugurację programu "Pierwsze mieszkanie". W ramach tego przedsięwzięcia państwo będzie spłacać część kredytu osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie.
Skąd pomysł na takie wsparcie? Rząd kierował się między innymi badaniami, które wskazują na to, że brak własnego domu lub mieszkania to jeden z najistotniejszych powodów powstrzymujących Polaków przed założeniem rodziny.
Wprowadziliśmy wiele programów wspierających rodzinę. Będziemy to robić dalej. Będziemy też patrzeć na najlepsze rozwiązania działające we Francji czy w Szwecji i wdrażać kolejne programy, tak żeby ten poziom dzietności był jak najwyższy - zapowiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.
Czytaj także: Ekspert z Ibizy spojrzał na Szydło. Nie ma wątpliwości
Ruszył nabór wniosków o 500 plus. Jak ubiegać się o świadczenie?
Nabór wniosków o 500 plus rozpoczął się 1 lutego 2023 roku. Wnioski należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest to możliwe za pośrednictwem trzech kanałów:
- portalu PUE ZUS
- portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
- bankowości elektronicznej
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.