Prywatne zasoby złota obywateli Niemiec, na które składają się m.in. biżuteria, sztabki złota czy monety, w ostatnim czasie nieznacznie się skurczyły. Mimo to wciąż pozostają na wysokim poziomie.
Jak pokazało badanie przeprowadzone na początku tego roku przez naukowców z berlińskiej uczelni Steinbeis-Hochschule dla banku Frankfurter Reisebank, Niemcy dysponują łącznie aż 9034 tonami złota.
Cena złota na rynku utrzymuje stabilny i wysoki poziom, a w ciągu ostatnich miesięcy odnotowuje się jej znaczny wzrost. Powoduje to wzmożone zaangażowanie inwestorów, którzy wykorzystują sytuację, aby sprzedawać swoje zapasy i zarabiać przy tym na zyskach kursowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeprowadzona analiza wskazuje przy tym, że" ze względu na wysokie ceny złota, więcej osób będzie sprzedawało kruszec niż go kupowało". W momencie badania - 29 stycznia 2024 r. - niemieckie rezerwy złota były warte około 750 miliardów euro.
Czytaj także: Cena złota szybuje w górę. Padł kolejny rekord
Jak pokazuje analiza, prawie dwie trzecie Niemców (61 procent) posiada złoto w postaci biżuterii, sztabek lub monet, lub pośrednio w postaci papierów wartościowych, takich jak m.in. "Xetra-Gold" (z giełdy we Frankfurcie) czy "Euwax Gold" (z giełdy w Stuttgarcie).
Jak pokazuje badanie, osoby kupujące kruszec w celach inwestycyjnych (38 proc.), podejmują te działania, zabezpieczając się w ten sposób przed inflacją oraz kryzysami w postaci m.in. konfliktów zbrojnych.
Czytaj także: To potężny skarb. Waży tyle, co dorosły człowiek
Od początku roku do końca kwietnia cena tego kruszcu wzrosła do rekordowego poziomu 2 431 dolarów za uncję (31,1 gram). Obecnie cena wynosi wciąż około 2 300 dolarów (około 2140 euro). Mimo to trzy czwarte (75,2 proc.) osób inwestujących w złoto stwierdziło, że nadal będą kupować ten metal szlachetny.