W środę na posiedzeniu zamkniętym o godzinie 12.00 obradować będzie sejmowa Komisja do Spraw Służb Specjalnych. W agendzie jest informacja ministra sprawiedliwości oraz szefów służb specjalnych na temat potrzeby nowelizacji uregulowań prawnych dotyczących definicji szpiegostwa – proponowane zmiany, zakres prac, proces legislacyjny, opiniowanie projektów aktów wykonawczych regulujących działalność służb specjalnych oraz tak zwane "sprawy bieżące".
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, jedną z takich spraw ma być zaopiniowanie wniosku o odwołanie obecnego szefa ABW, prof. Piotra Pogonowskiego. Na jego miejsce, według naszych informatorów ma być mianowany jeden z trzech obecnych zastępców, najprawdopodobniej ppłk Krzysztof Wacławek.
- Obecny szef rezygnuje z własnej inicjatywy - twierdzi rozmówca WP z kręgów Prawa i Sprawiedliwości, a do jego pracy "minister Kamiński nie miał zastrzeżeń". Niemniej jednak już w grudniu spekulowano w mediach, że to właśnie Pogonowski jako szef służb miałby być "kozłem ofiarnym", ukaranym za niedopilnowanie afery szefa NIK, Mariana Banasia i nieprześwietlenie jego ewentualnych kontaktów ze światkiem przestępczym oraz przepływów finansowych i posiadanych nieruchomości. Aby nie łączyć szefa ABW bezpośrednio z tą sprawą, dymisję odroczono na styczeń. Sam Piotr Pogonowski miał jednak zapewniać w rozmowach z Mariuszem Kamińskim, że swój ruch planował znacznie wcześniej i ma się wiązać z powrotem do pracy naukowej.
Oczywiście cała sprawa rozgrywa się w cieniu pytania o kondycję polskich służb w kontekście nieprawidłowości finansowych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Szef instytucji, Ernest Bejda kończy swoją czteroletnią kadencję w lutym tego roku. Nie wiadomo jeszcze, czy również on pozostanie na stanowisku.
Marcin Makowski dla WP Opinie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.