Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie w postaci trzynastej emerytury wypłacał wraz ze świadczeniami wypłacanymi za kwiecień 2023. W podobnym terminie trzynastki wypłacał KRUS. Świadczenie to przysługuje osobom, które na dzień 31 marca 2023 r. miały prawo do wypłaty emerytury lub renty.
Czytaj także: Skandal w urzędzie. Pracownice wyłudziły 2,5 mln zł
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranego świadczenia), czyli 1588,44 zł brutto.
Świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Okazuje się, że emerytowani duchowni również pobierają tzw. trzynastkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę z ZUS-u. Jej wysokość zależy od wpłacanych składek. Mowa tutaj o duchownych zatrudnionych np. w szkołach, na uczelniach czy jako kapelani wojskowi.
Księża, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy opłacają 20 proc. składki ZUS we własnym zakresie. Pozostała kwota pochodzi z Funduszu Kościelnego. Podstawą do wyliczenia składki ZUS dla duchownych jest kwota minimalnego wynagrodzenia.
Jak ustalił "Fakt" duchowni, którzy nigdy nie pracowali na etacie i mają świadczenia dofinansowane z Funduszu Kościelnego pobierają minimum 1588,44 zł brutto emerytury.
Są jednak księża i biskupi, którzy otrzymają wyższe świadczenia jak np. arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który co miesiąc wraz z emeryturą biskupią otrzymuje 18 tys. złotych.
Hierarcha jest uprawniony także do pobierania trzynastej emerytury. Mimo wieku emerytalnego obecnie arcybiskup senior pełni funkcję sołtysa gminy Jaświły.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.