*Polak przepracuje w ciągu życia średnio 33,6 lat *- wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. To znacznie krócej niż wynosi unijna średnia. Krócej będą pracować tylko Grecy, Chorwaci i Włosi.
Czytaj też: Nowe 500 plus. Kto je dostanie?
Tymczasem przy przeciętnych zarobkach przejście na emeryturę rok później oznacza wzrost świadczenia emerytalnego o ponad 200 zł. A pięć lat później - emeryturę wyższą nawet o 1800 zł.
Mieszkaniec Unii Europejskiej przepracuje średnio 35,9 lat, czyli nieco ponad dwa lata więcej niż Polak. Przy czym "przepracuje" oznacza w tym przypadku, że będzie zaliczany do ludności aktywnej zawodowo, niekoniecznie musi być zatrudniony przez cały ten czas. Najdłużej aktywni zawodowo będą Szwedzi i Holendrzy, odpowiednio 42 oraz 41 lat. To ponad osiem oraz siedem lat dłużej niż Polacy.
Europejczycy generalnie pracują coraz dłużej. Od 2000 roku średnia oczekiwana liczba lat pracy w Unii Europejskiej wydłużyła się o około 3 lata i 7 miesięcy. W Polsce wzrosła w tym czasie o 2,5 roku.
Rozróżniając płci, w UE mężczyźni będą pracować średnio 38,3 lata, a kobiety 33,4 lat. W Polsce średnia dla mężczyzn wynosi 36,3 lat, a dla kobiet 30,7 lat.
W 2017 roku przywrócono niższy wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Była to jedna ze sztandarowych obietnic, z którymi Prawo i Sprawiedliwość szło po wyborcze zwycięstwo. Jednak krótszy czas pracy przekłada się na niższe świadczenia emerytalne.
Jednak można to zmienić. - Każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa wysokość emerytury o 8-12 proc. - mówi Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl