Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowy program PiS skierowany do osób wychowujących dzieci. Czasem nazywany jest potocznie "nowym 500+". Jest to świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł, przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.
Rodzinny kapitał opiekuńczy. Polacy złożyli ponad 400 tys. wniosków
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg we wtorek podała liczby związane z programem po miesiącu jego obowiązywania. Jak się okazuje, tylko część Polaków złożyła już wniosek o świadczenie. Natomiast wiele osób nadal może jeszcze skorzystać.
- Do tej pory zostało złożonych ponad 417 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy - podliczyła Maląg na antenie Polskiego Radia. - W tym roku spodziewamy się tych wniosków 615 tys. - dodała. To oznacza, że jeszcze tysiące Polaków mogą ubiegać się o świadczenie.
Kiedy najlepiej zgłosić się po pieniądze?
Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.
Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.