Najnowszy model adidasa powstał z Mylo. Jest to specyficzny materiał z grzybów, który wygląda zupełnie jak skóra zwierzęca. Dodatkowo, w dotyku niczym się od niej nie różni.
Tego typu materiał powstaje na farmach wertykalnych w Holandii. Grzyby rozwijają się na dużych "tackach". Aby rosły, posadzone są w warstwie trocin zmieszanych z materiałem organicznym.
Grzybnia jest gotowa do zbioru po ok. 2 tygodniach. Następnie przychodzi czas na obróbkę. Stosuje się tutaj „zasady zielonej chemii”. Przetworzona biomasa jest garbowana i barwiona. To właśnie to sprawia, że zarówno z wyglądu i w dotyku bardzo przypomina naturalną skórę.
Najnowocześniejsze techniki produkcji
Aby wyprodukować grzybnię, stosuje się najnowocześniejsze techniki - jest to tzw. "technika rolnictwa pionowego". W tym procesie wykorzystuje się system, w którym oszczędza się przestrzeń, co z kolei zwiększa wydajność procesu.
Tworzeniem nowej generacji zaawansowanych materiałów zajmuje się Bolt Threads, firmą biotechnologiczna. To właśnie z nimi współpracował Adidas przy tworzeniu tego modelu.
Tworząc kultowego Stan Smitha z cholewką z materiału Mylo Adidas demonstruje daleko idący potencjał tego innowacyjnego materiału - dodaje Jamie Bainbridge, wiceprezes ds. produktu w Bolt Threads.
Z tego materiału w modelu Stan Smich Milo wykonane są zewnętrzna cholewka, 3 perforowane paski, nakładka na piętę i logo marki. Podeszwa buta natomiast wykonana jest z naturalnego kauczuku.
Wprowadzenie Mylo jako nowego materiału jest dużym krokiem w naszej strategii zakładającej koniec pracy z plastikiem i produkcją plastikowych odpadów. Musimy nauczyć się współpracować z naturą, a nie przeciwko niej. Włożyć jak najwięcej pracy w znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które powstają w sposób odpowiedzialny za pomocą zasobów, które odnawiają się w zrównoważonym tempie - mówi Amy Jones Vaterlaus, szef przyszłości w Adidasie.
Warto zaznaczyć, że jest to materiał innowacyjny. Może przybierać dowolny kolor, wykończenie lub wytłoczenie.