Miesiąc do miesiąca ceny utrzymywały się na tym samym poziomie. W maju, przypomnijmy, inflacja wyniosła 13 proc.
Eksperci przeczuwali, że inflacja w czerwcu sięgnie 11,7 proc. Odczyt na poziomie 11,5 proc. to mniej aż o 6,9 pp. niż w rekordowym lutym.
Spodziewamy się, że inflacja już na koniec roku będzie jednocyfrowa, a w przyszłym roku osiągnie już ten poziom, który będzie się zbliżał do poziomu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli poziomu poniżej celu inflacyjnego - zapowiedział na antenie RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja - czerwiec 2023. Jak zmieniały się ceny?
Ceny żywności, jak poinformował GUS, wzrosły w tempie 17,8 proc. rok do roku. W stosunku do maja 2023 roku obniżyły się natomiast o 0,3 proc.
Nośniki energii wzrosły odpowiednio o 18 proc. i zmalały o 0,3 proc. Jeżeli chodzi natomiast o paliwa do prywatnych środków transportu, to odnotowano znaczny spadek cen o 18 proc. r/r i 0,9 proc. m/m.
Kolejne miesiące przyniosą wolniejszy spadek inflacji – w lipcu i sierpniu powinna przekraczać 11%. Przewidujemy, że spadek poniżej 10% nastąpi w październiku, a dodatkowo może być chwilowy. Koniec zamrożenia cen energii i wzrost stawki VAT na żywność podniosą CPI w I kw. 2024 r. - zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny
Do najnowszych danych z GUS odnieśli się już eksperci. "#inflacja CPI w czerwcu spadła do 11,5%r/r (ING 11,7%r/r, konsensus 11,6%r/r) wobec 13%r/r w maju, przy taki tempie w sierpniu zobaczymy 9,8%r/r, oceniamy że #RPP we wrześniu obniży stopy. Tak to widzimy, chociaż nie jesteśmy zwolennikami tej decyzji" - pisze ING Economics Poland na Twitterze.
Inflacja w Polsce poniżej oczekiwań! Odczyt na poziomie 11,5% r/r. Konsensus zakładał 11,8% r/r, a miesiąc wcześniej było to 13,0% r/r. Dane miesięczne też zaskakują w dół. Dynamika wzrostu cen dóbr i usług schodzi bliżej bariery 10%, co wzmacnia szansę na gołębi zwrot #NBP - analizuje XTB Polska.