Zmiana przepisów dotyczy tych osób, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. - Prace w szczególnych warunkach są związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej - powiedział Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u, cytowany przez praca.trojmiasto.pl.
To prace w takich zawodach, jak: rybak morski, górnik, hutnik czy pracownik, który sprawuje opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na tym jednak nie koniec. Wymienić można jeszcze takie zawody jak m.in. kierowca autobusu, trolejbusu, motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny.
Kto może przejść na emeryturę pomostową?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przedstawił na swojej stronie internetowej warunki, które trzeba spełnić, by przejść na emeryturę pomostową. Możesz to zrobić, jeśli:
- urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r.,
- ukończyłeś co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
- udowodniłeś co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ,
- masz co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),
- wykonywałeś przed 1 stycznia 1999 r. pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, która jest wymieniona w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
- wykonywałeś po 31 grudnia 2008 r. pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.