O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa. "Ustawa, która ma zatrzymać w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy oraz zwiększyć zainteresowanie wstępowaniem do służb i Sił Zbrojnych RP, 20 lutego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a 24 lutego została opublikowana w Dzienniku Ustaw" - czytamy w komunikacie.
Rozwiązania wprowadzono w życie 1 marca. Szykują się spore zmiany
Zgodnie z zapisami w ustawie nowe, miesięczne świadczenie obejmie funkcjonariuszy i żołnierzy, ale dopiero po odbyciu przez nich 15 lat służby. Jak będzie dokładnie wyglądać?
Rozpocznie się ono od 5 proc. uposażenia i co roku wzrośnie o 1 proc. aż do momentu do osiągnięcia 15 proc. (po 25 latach). W kolejnych latach utrzyma się zaś na poziomie 15 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągnięcia 30 lat wysługi" - informuje PAP.
Dla kogo dokładnie nowy dodatek? Oto szczegóły
Nowe dodatki należą się żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Co ciekawe, dodatek po 15 latach służby zostanie wypłacony pracownikowi niezależnie od świadczenia motywacyjnego (przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem).
Tego świadczenia do tej pory nie dostawali jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Uchwalona regulacja to zmienia - podaje PAP.
To świadczenie otrzymają teraz również pracownicy ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straży Marszałkowskiej. "Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach" - dodaje PAP.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.