Nowe świadczenie socjalne skierowane jest bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Jak wyjaśnił resort rodziny portalowi tvn24bis.pl, ma to być forma wsparcia, która przysługuje osobie od ukończenia 18 roku życia w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Po waloryzacji jej wysokość w 2023 roku wynosiła 1588,44 zł miesięcznie brutto.
Nowe świadczenie od 1 stycznia. Nie zapomnij złożyć wniosku
Wysokość nowego świadczenia dla rodzin pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami będzie ustalana na podstawie decyzji o poziomie potrzeby. Wydawać ją będą wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
Resort rodziny wyjaśnił, że potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Ludzie wyszarpywali sobie z rąk. Słynna promocja powraca
Wysokość nowego świadczenia w skali miesiąca została określona w następujący sposób:
- 220 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów;
- 180 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 90 do 94 punktów;
- 120 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 85 do 89 punktów;
- 80 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 80 do 84 punktów;
- 60 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
- 40 proc. renty socjalnej - jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 74 punktów.
Gdy w maju dyskutowano nad nowym świadczeniem, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, że pomoc obejmie co najmniej 0,5 mln obywateli. - Świadczenie kosztuje 4 mld zł, ale te pieniądze są, bo rzeczywiście osoba z niepełnosprawnością w Polsce staje się obywatelem, a nie podopiecznym - powiedział Wdówik, którego słowa przytoczył tvn24bis.pl.
Ustawa o świadczeniu wspierającym, która jest podstawą do wypłaty nowego świadczenia, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Jej formalne obowiązywanie zostało podzielone na kilka etapów. Oto one:
- od 1 stycznia 2024 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 87 do 100 pkt,
- od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 78 do 86 pkt,
- od 1 stycznia 2026 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia od 70 do 77 pkt.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego będzie można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynika z informacji resortu rodziny. "Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia będzie można złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewody)" - dodano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.