Nowe świadczenie, wypłacane przez ZUS, ma na celu wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Starania od ten dodatek należy jednak zacząć od innej instytucji.
Czytaj także: ZUS dzwoni do Polaków. Wydano ważny komunikat
Konieczne jest bowiem złożenie wniosku do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Jej zadaniem jest wydanie decyzji, która pozwoli na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia finansowego.
Wniosek znajdziemy na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Możemy go złożyć na trzy sposoby - pocztą na adres WZON, osobiście w siedzibie tego zespołu lub elektronicznie z wykorzystaniem rządowej platformy Emp@tia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po otrzymanej decyzji czas na ZUS
Po uzyskaniu decyzji ustalającej zakres wsparcia, należy złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Także i w tym wypadku możemy to zrobić na trzy sposoby - wyłącznie w formie elektronicznej poprzez:
- Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
- portal Emp@tia;
- bankowość elektroniczną.
Wśród pytań związanych z tym zagadnieniem pojawia się kwestia posiadania dwóch orzeczeń o niepełnosprawności: z ZUS oraz wojewódzkiego zespołu. Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Pomorską Paweł Bednarski z WZON w Bydgoszczy, należy załączyć tylko jedno orzeczenie.
Ważne jest, aby było to orzeczenie aktualne. Należy także uwzględnić, że decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia ustalana jest na okres ważności orzeczenia nie dłużej jednak niż 7 lat. Posiadając dwa orzeczenia wnioskodawca sam decyduje, które orzeczenie załączy - twierdzi.
Możliwe jest także wypełnienie dokumentów za współmałżonka. W tym wypadku jednak konieczne jest posiadanie statusu opiekuna prawnego
Jeżeli natomiast osoba niepełnosprawna pomimo posiadanych dysfunkcji jest świadoma swoich decyzji, to wystarczy upoważnienie, które również załączamy do składanych dokumentów. Dobrze jest aby upoważnienie było wstawione przez notariusza - informuje Paweł Bednarski.