Z dniem 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy emerytalne i seniorzy zyskają dzięki temu nawet 300 złotych. Ale żeby dostać dodatkowe pieniądze i zasilić swój domowy budżet, trzeba spełnić określone warunki. Nowe dodatki przeznaczone są dla sołtysów, członków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników górskich.
Jak zawsze, gdy rządzący przyznają emerytom jakiś nowy dodatek, koniecznie trzeba sprawdzić, czy przepisy obejmują osoby zainteresowane. I czy w tym przypadku należą im się środki, które przeznaczono dla seniorów. Teraz, a w zasadzie już od 1 lipca, zadowoleni mogą być przedstawiciele aż trzech grup społecznych.
Kto dostanie nawet 300 złotych dodatku emerytalnego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przede wszystkim sołtysi, którzy wywalczyli sobie wsparcie w postaci tzw. "sołtysowego". Każdy, kto pełnił funkcję sołtysa przez minimum osiem lat, zyska dodatkowe świadczenie do emerytury. Warunek? Trzeba złożyć stosowny wniosek do właściwego oddziału KRUS i dołączyć dokument zaświadczający pełnienie publicznej funkcji.
Co ważne, "sołtysowe" dostaną wszyscy, którzy łącznie pełnili funkcję przez osiem lat. I to niezależnie od tego, czy zachowana była ciągłość, czy też w tym czasie wystąpiła jakaś przerwa. Konieczne będzie również zaświadczenie o niekaralności.
Dodatkowe 230 złotych zarobią także emerytowani ratownicy górscy (np. z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub regionalnych oddziałów Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego) oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych. To tzw. świadczenie ratownicze. Jak je otrzymać?
Poza osiągnięciem wieku emerytalnego trzeba będzie się wykazać stażem w danej jednostce ratowniczej w wysokości 20 lat (kobiety) oraz 25 lat (mężczyźni). Kolejny warunek, to udział przynajmniej w jednej akcji ratunkowej w roku. Aby otrzymać dodatek ratowniczy, trzeba będzie złożyć stosowny wniosek do komendanta jednostki, w której odbywała się służba.
Jak widać, służba na rzecz lokalnych społeczności i zaangażowanie w dbałość o ich bezpieczeństwo naprawdę się opłacają. Także podczas emerytury.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.