Rząd Polski pracuje nad wprowadzeniem nowych zasad oznaczania owoców i warzyw sprzedawanych w sklepach. Chodzi o to, aby każdy świeży produkt miał etykietę z flagą kraju, z którego się wywodzi. To działanie jest realizacją obietnicy wyborczej Koalicji Obywatelskiej i ma na celu ułatwienie konsumentom identyfikację pochodzenia produktów.
Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, poinformował, że jego ministerstwo prowadzi analizy potrzebne do wprowadzenia takiego systemu oznaczeń.
Obecnie, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, na etykietach świeżych owoców i warzyw musi znajdować się informacja o kraju pochodzenia, ale planowane rozszerzenie miałoby dodać do tego graficzne oznaczenie – flagę narodową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wprowadzenie prawnego obowiązku w zakresie wymogu oznakowania świeżych owoców i warzyw krajem pochodzenia i grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia, wymaga przeprowadzenia badania ankietowego wśród konsumentów. Jest to niezbędne dla potrzeby przeprowadzenia procesu notyfikacji Komisji Europejskiej takiego projektu prawnego" - powiedział Michał Kołodziejczak.
Kołodziejczak podkreślił, że celem tych działań jest również wspieranie współpracy między sieciami handlowymi a lokalnymi dostawcami. To miałoby sprzyjać oferowaniu w sklepach większej ilości produktów polskich.
Polskie produkty dominują w sklepach
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podaje, że już teraz polskie produkty stanowią znaczną część asortymentu w sklepach wielkopowierzchniowych. Obejmują m.in. mięso (ponad 96 proc), przetwory mięsne (98 proc.), mleko i produkty mleczne (97 proc.), jaja (97 proc.) oraz owoce i warzywa (76 proc.).
Kiedy może być przyznany znak "Produkt Polski"?
Zasadą jest, że znak "Produkt Polski" może być przyznany tylko produktom wytwarzanym w Polsce. Dla produktów przetworzonych wymagane jest, aby 75% surowców pochodziło z Polski, a dla nieprzetworzonych – 100%. To oznaczenie musi być zastosowane na produktach nieprzetworzonych, które były uprawiane, hodowane lub produkowane na terenie Polski, co obejmuje wszystkie etapy produkcji pierwotnej, takie jak zbiory czy dojenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.