Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Obniżenie wieku emerytalnego o 10 lat? Jest taki pomysł. Ale tylko dla wybranych

29

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach wystosował wniosek do Krajowej Rady Izb Rolniczych o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników bez względu na powierzchnię gospodarstwa. Znamy szczegóły tego przedsięwzięcia.

Obniżenie wieku emerytalnego o 10 lat? Jest taki pomysł. Ale tylko dla wybranych
Wiek emerytalny dla rolników zostanie obniżony? (Getty images, Troels Graugaard)

Aktualnie pobieranie emerytury rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego możliwe jest po ukończeniu 65. i 60. roku życia (odpowiednio dla mężczyzn i kobiet).

Rolnicy od dłuższego czasu przekonują, że praca na roli wymaga większego wysiłku niż na etacie. Tłumaczą, że często mają na głowie obowiązki, które trzeba wykonywać przez 7 dni w tygodniu bez ściśle określonych ram czasowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mery Spolsky pokazała chłopaka w teledysku. "Chciałam, żeby ludzie też tworzyli podobne pocztówki z wakacji"

Pojawiają się nawet stwierdzenia, że przeciętny rolnik w ciągu roku wyrabia tyle pracy, co osoba na etacie w ciągu czterech lat.

Wobec tego pojawił się pomysł, by rolnicy prędzej mogli kończyć zawodową aktywność. O obniżenie wieku emerytalnego dla tej grupy zaapelowała Świętokrzyska Izba Rolnicza.

Obniżenie wieku emerytalnego dla rolników? Jest postulat

Pomysł zakłada obniżenie wieku emerytalnego dla rolników o 10 lat (55 lat w przypadku mężczyzn i 50 lat u kobiet).

We wniosku, który trafił do Krajowej Rady Izb Rolniczych, zaznaczono, że rolnicy nie mają w ciągu roku ani jednego wolnego dnia.

Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i niejednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie, rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat. W związku z coraz trudniejszą sytuacją w rolnictwie, gdzie koszty produkcji często przekraczają zyski, rolnicy rezygnują z zatrudniania pracowników stałych czy to sezonowych, przez co nakład pracy, jaki muszą wykonać w swoich gospodarstwach, staje się coraz większy - zaznaczono (cyt. za Radiem ZET).
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić