Od poniedziałku 8 listopada można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Nowe elementy, które znajdą się na dokumentach, to odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu. Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi unijnej.
Dla osób powyżej 12. roku życia wniosek można złożyć tylko osobiście w urzędzie. W przypadku wniosków o dowód dla osób do 12. roku życia ich rodzice lub opiekunowie mogą ubiegać się o dowód również drogą elektroniczną. Powód? Od młodszych dzieci nie będą pobierane odciski palców ani nie będzie wymagany podpis.
Czy każdy musi wymienić?
Wymiana dokumentów na nowe nie jest obowiązkowa. Trzeba to zrobić dopiero wtedy, gdy nasz dowód straci ważność.
W urzędach pojawią się skanery na linie papilarne
Urzędnicy, chcąc potwierdzić nasze dane, będą musieli skorzystać ze specjalnych czytników. Skanery linii papilarnych trafiły już do polskich urzędów. Urządzenia umożliwiają oddanie odcisków palców przez osoby, które nie będą mogły osobiście udać się do urzędu gminy. Takie stacje mają znajdować się w każdym powiecie.
Nowy dowód dostaniemy za darmo
Wniosek o nowy dowód osobisty możemy złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Formularz można wysłać również przez internet. Po złożeniu wniosku otrzymamy potwierdzenie jego złożenia. Ale, jak pisaliśmy, w przypadku osób powyżej 12 lat wizyta w urzędzie będzie i tak konieczna.
Na nowy dowód zaczekamy maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin może się jednak wydłużyć. W takim wypadku urzędnik nas o tym poinformuje. Wyrobienie nowego dokumenty nic nie kosztuje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.