Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Okradli konta bankowe w całej Polsce. Wiele ofiar hakerów

330

Policjanci z Poznania zatrzymali trzy osoby, które okradły konta bankowe co najmniej siedemdziesięciu osób z całej Polski. Zarzuty w tej sprawie usłyszało łącznie dwanaście osób. Hakerowi kierującemu grupą przestępczą i jego wspólnikom grozi kara do 10 lat więzienia.

Okradli konta bankowe w całej Polsce. Wiele ofiar hakerów
(Policja, Getty Images)

Policjanci z Poznania zajmujący się cyberprzestępczością zatrzymali trzy osoby podejrzane o okradanie kont bankowych. Grupą przestępczą kierował 24-latek - informatyk samouk spod Warszawy. Zatrzymano również kobietę i mężczyznę ze Śląska, którzy byli najbliższymi współpracownikami hakera.

Okradali konta bankowe w całej Polsce

Oszuści okradli konta bankowe co najmniej siedemdziesięciu osób w całej Polsce. W ciągu miesiąca potrafili przepuszczać przez stworzony przez siebie system powiązań sumy sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Oskarżony 24-letni haker stworzył złośliwe oprogramowanie. Na portalach ogłoszeniowych mężczyzna i jego wspólnicy oferowali za darmo różne drobne przedmioty, np. puste puszki po gazowanych napojach lub odzież dziecięcą. Oczekiwali tylko opłacenia przesyłki.

W tym celu przesyłali osobie kupującej link do transakcji. Link był całkowicie sfałszowany. Odsyłał do strony transakcji niemal identycznej jak na rzeczywistym portalu. Osoba zainteresowana zakupem, wpisując login i hasło do konta bankowego, by opłacić przesyłkę, tak naprawdę ujawniała swoje dane oszustom.

Hakerzy natychmiast zmieniali parametry dostępu do konta i przejmowali nad nim całkowitą kontrolę. Na początek przelewali wszystkie oszczędności na specjalnie stworzone inne konta bankowe. Potem zaciągali kredyty.

Pieniądze były przepuszczane przez konta tak zwanych testerów płatności. Były to najczęściej przypadkowe osoby, które szukały zatrudnienia. Za odpowiednią prowizję zgadzały się na transfery dużych sum przez swoje konta. Na końcu finansowego łańcucha ukradzione pieniądze były zamieniane na kryptowaluty i ukrywane w internecie na odległych serwerach.

Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestęczością KWP w Poznaniu wraz z Prokuraturą Regionalną w Poznaniu zebrali materiał dowodowy i przedstawili zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i kierowania nią, zarzut prania brudnych pieniędzy oraz zarzuty oszustw i wyłudzenia pieniędzy. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało dwanaście osób. Za te przestępstwa grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

Zobacz także: Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić