Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia?

0

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przysługujące pracownikowi dni w ramach okresu wypowiedzenia są zgodne z art. 36§ 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy. Ile trwa okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia? (Pixabay)

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia od 2016 roku jest uregulowany ustawowo - wszystko opisane jest w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że z zasady nie określa się tego terminu w zawartej umowie o pracę. Dziś okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Wygląda to zatem inaczej niż przed 2016 rokiem, kiedy to umowa na czas określony była możliwa jedynie z zachowaniem 2 - tygodniowego terminu wypowiedzenia - jeżeli zawierała klauzulę na ten temat, a także wtedy, gdy pracownik był zatrudniony przez minimum 6 miesięcy.

Ile trwa okres wypowiedzenia?

Na okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracy zawartej na czas określony, a także na czas nieokreślony, wpływa czas zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Dla pracownika, który był zatrudniony krócej niż przez 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma miesięczny okres wypowiedzenia, zaś pracownikowi zatrudnionemu minimum 3 lata przypada 3 – miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się dla osób pracujących w oparciu o umowę na okres próbny. Jeżeli umowa jest zawarta na mniej niż 2 tygodnie, to pracownik ma 3 dni robocze okresu wypowiedzenia. Umowa zawarta na co najmniej 2 tygodnie wiąże się z 1- tygodniowym terminem wypowiedzenia, zaś 2 – tygodniowy czas wypowiedzenia obowiązuje dla umowy zawartej na 3 miesiące.

Czytaj także: PIT 0 - co to jest?

Okres wypowiedzenia - zasady

W aspekcie wyliczania okresu zatrudnienia, który jest związany z długością okresu wypowiedzenia warto wiedzieć, że w takim przypadku liczy się łączny okres pracy u danego pracodawcy. Istnieje możliwość, by uwzględniać okresy zatrudniania u poprzedniego pracodawcy w niektórych przypadkach, np. jeśli zmiana pracodawcy wynika z przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Pracownik może również starać się o skrócenie okresu wypowiedzenia. Jest to sytuacja, w której obie strony - zarówno pracodawca, jak i pracownik zgadzają się na wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Po przyjęciu rozwiązania umowy, pracodawca na prośbę pracownika może wyznaczyć wcześniejszy termin rozwiązania umowy niż przewiduje kodeks pracy. Wprowadzenie zmian w ustaleniach nie powoduje zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zobacz także: Niezaszczepiony pracownik. Co może zrobić pracodawca?
Autor: WIP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić