Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Okres wypowiedzenia od 2016 roku jest uregulowany ustawowo - wszystko opisane jest w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że z zasady nie określa się tego terminu w zawartej umowie o pracę. Dziś okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Wygląda to zatem inaczej niż przed 2016 rokiem, kiedy to umowa na czas określony była możliwa jedynie z zachowaniem 2 - tygodniowego terminu wypowiedzenia - jeżeli zawierała klauzulę na ten temat, a także wtedy, gdy pracownik był zatrudniony przez minimum 6 miesięcy.
Ile trwa okres wypowiedzenia?
Na okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracy zawartej na czas określony, a także na czas nieokreślony, wpływa czas zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Dla pracownika, który był zatrudniony krócej niż przez 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma miesięczny okres wypowiedzenia, zaś pracownikowi zatrudnionemu minimum 3 lata przypada 3 – miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.
Czytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się dla osób pracujących w oparciu o umowę na okres próbny. Jeżeli umowa jest zawarta na mniej niż 2 tygodnie, to pracownik ma 3 dni robocze okresu wypowiedzenia. Umowa zawarta na co najmniej 2 tygodnie wiąże się z 1- tygodniowym terminem wypowiedzenia, zaś 2 – tygodniowy czas wypowiedzenia obowiązuje dla umowy zawartej na 3 miesiące.
Czytaj także: PIT 0 - co to jest?
Okres wypowiedzenia - zasady
W aspekcie wyliczania okresu zatrudnienia, który jest związany z długością okresu wypowiedzenia warto wiedzieć, że w takim przypadku liczy się łączny okres pracy u danego pracodawcy. Istnieje możliwość, by uwzględniać okresy zatrudniania u poprzedniego pracodawcy w niektórych przypadkach, np. jeśli zmiana pracodawcy wynika z przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.
Czytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
Pracownik może również starać się o skrócenie okresu wypowiedzenia. Jest to sytuacja, w której obie strony - zarówno pracodawca, jak i pracownik zgadzają się na wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Po przyjęciu rozwiązania umowy, pracodawca na prośbę pracownika może wyznaczyć wcześniejszy termin rozwiązania umowy niż przewiduje kodeks pracy. Wprowadzenie zmian w ustaleniach nie powoduje zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.