Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia?

0

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przysługujące pracownikowi dni w ramach okresu wypowiedzenia są zgodne z art. 36§ 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy. Ile trwa okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia? (Pixabay)

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia od 2016 roku jest uregulowany ustawowo - wszystko opisane jest w Kodeksie Pracy. Oznacza to, że z zasady nie określa się tego terminu w zawartej umowie o pracę. Dziś okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Wygląda to zatem inaczej niż przed 2016 rokiem, kiedy to umowa na czas określony była możliwa jedynie z zachowaniem 2 - tygodniowego terminu wypowiedzenia - jeżeli zawierała klauzulę na ten temat, a także wtedy, gdy pracownik był zatrudniony przez minimum 6 miesięcy.

Ile trwa okres wypowiedzenia?

Na okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracy zawartej na czas określony, a także na czas nieokreślony, wpływa czas zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Dla pracownika, który był zatrudniony krócej niż przez 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma miesięczny okres wypowiedzenia, zaś pracownikowi zatrudnionemu minimum 3 lata przypada 3 – miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się dla osób pracujących w oparciu o umowę na okres próbny. Jeżeli umowa jest zawarta na mniej niż 2 tygodnie, to pracownik ma 3 dni robocze okresu wypowiedzenia. Umowa zawarta na co najmniej 2 tygodnie wiąże się z 1- tygodniowym terminem wypowiedzenia, zaś 2 – tygodniowy czas wypowiedzenia obowiązuje dla umowy zawartej na 3 miesiące.

Czytaj także: PIT 0 - co to jest?

Okres wypowiedzenia - zasady

W aspekcie wyliczania okresu zatrudnienia, który jest związany z długością okresu wypowiedzenia warto wiedzieć, że w takim przypadku liczy się łączny okres pracy u danego pracodawcy. Istnieje możliwość, by uwzględniać okresy zatrudniania u poprzedniego pracodawcy w niektórych przypadkach, np. jeśli zmiana pracodawcy wynika z przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Pracownik może również starać się o skrócenie okresu wypowiedzenia. Jest to sytuacja, w której obie strony - zarówno pracodawca, jak i pracownik zgadzają się na wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Po przyjęciu rozwiązania umowy, pracodawca na prośbę pracownika może wyznaczyć wcześniejszy termin rozwiązania umowy niż przewiduje kodeks pracy. Wprowadzenie zmian w ustaleniach nie powoduje zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zobacz także: Niezaszczepiony pracownik. Co może zrobić pracodawca?
Autor: WIP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić