Z dokumentów, do których dotarł "The Guardian" i "Bureau of Investigative Journalism" wynika, że tajne finansowanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem sieci spółek offshore, korzystających ze szczególnie korzystnych rozwiązań podatkowych.
Powiązania Abramowicza z klubem Vitesse
Dziennik zwraca uwagę, że jest to ogromna inwestycja, biorąc pod uwagę, że całkowite obroty klubu za cały sezon 2014-2015 wyniosły zaledwie 14 milionów euro. Pierwsze podejrzenia co do powiązań holenderskiego klubu z rosyjskim oligarchą pojawiły się w 2010 roku, kiedy właścicielem Vitesse został były gruziński piłkarz Merab Żordania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2013 roku Gruzin przestał kierować klubem, a aktywa przejął rosyjski biznesmen Aleksandr Czigiriński. Rok później Żordania zasugerował, że Chelsea wpływa na zarząd Vitesse. Oburzył się, że holenderskiemu klubowi nie pozwolono wzmocnić zespołu do wejścia do Ligi Mistrzów. Stwierdził, że "Londyn tego nie chce". Później jednak odwołał swoje słowa.
Czytaj także: Gambit Medwiedczuka. Co planuje "kum Putina"?
Wyciekły tajne dokumenty
Jak podaje "The Guardian" Abramowicz finansował klub według określonego schematu. W sierpniu 2010 roku firm Ovington Worldwide zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych pożyczyła 20 milionów euro firmie Trigonia Anstalt, powiązanej z Czigirińskim.
Właścicielem Ovington Worldwide była inna firma z Brytyjskich Wysp Dziewiczych – Electus Investments. Ona była z kolei finansowana przez inne przedsiębiorstwo - Sara Trust, którego jedynym beneficjentem był Roman Abramowicz.
Rosyjski oligarcha był właścicielem angielskiego klubu Chelsea od 2003 roku. Pod koniec maja 2022 roku drużyna przeszła pod kontrolę konsorcjum kierowanego przez amerykańskiego biznesmena Todda Boely'ego.
Sankcje na Abramowicza
Roman Abramowicz i siedmiu innych rosyjskich oligarchów w marcu 2022 roku zostało objętych sankcjami Wielkiej Brytanii w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wówczas były właściciel Chelsea nie znalazł się na liście sankcyjnej USA. Nieoficjalnie mówiło się, że stało się to na prośbę Ukrainy, ponieważ Abramowicz rzekomo był nieoficjalnym pośrednikiem w rozmowach pokojowych.
Wcześniej brytyjski dziennik "The Guardian" ujawnił, że w lutym 2022 roku, tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę, rosyjski oligarcha Roman Abramowicz przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci, aby w ten sposób uniknąć zamrożenia tych funduszy.